Ana içeriğe atla

NASA, Tanımlanamayan Anomali Olayları Raporunu Açıklıyor

NASA UAP Team

14 Eylül 2023 tarihinde NASA, Washington'daki genel merkezinde Perşembe günü saat 17.00'de (Türkiye saati) bir medya brifingi düzenleyecek. Bu brifingde, 2022 yılında kurduğu bağımsız bir tanımlanamayan anomali olayları (UAP) çalışma ekibinin bulguları hakkında bilgi verilecek. Brifingden yaklaşık 30 dakika önce, ajans, UAP'nin doğası ve kökeni hakkında gelecekte toplanabilecek olası verilere NASA'yı bilgilendirmeyi amaçlayan ekibin tam raporunu çevrimiçi olarak yayınlayacak. Rapor, önceki tanımlanamayan gözlemlerin bir incelemesi veya değerlendirmesi değil.

NASA, UAP'yi bilimsel bir perspektiften tanımlanamayan uçak veya bilinen doğal olaylar olarak gökyüzündeki olayların gözlemleri olarak tanımlıyor. Şu anda UAP'nin sınırlı sayıda yüksek kaliteli gözlemi bulunmaktadır, bu da doğaları hakkında kesin bilimsel sonuçlara varmayı imkansız kılmaktadır.

Brifing, NASA Televizyonu, NASA uygulaması ve ajansın web sitesinde canlı olarak yayınlanacak. Brifinge katılanlar arasında NASA Yöneticisi Bill Nelson, NASA Genel Merkezi Bilim Misyon Direktörlüğü Yardımcı Yöneticisi Nicola Fox, NASA'nın Bilim Misyon Direktörlüğü Araştırma Yardımcı Yardımcı Yöneticisi Dan Evans ve NASA'nın UAP bağımsız çalışma ekibinin başkanı David Spergel bulunmaktadır.

UAP bağımsız çalışma ekibi, tanımlanamayan anomali olayları için potansiyel çalışma yöntemleriyle ilgili konularda çeşitli alanlarda 16 topluluk uzmanından oluşan bir danışma kuruludur. NASA, UAP'yi bilimsel bir perspektiften incelemek ve UAP anlayışımızı ileriye taşımak için bilimi ve bilimin araçlarını nasıl kullanacağımıza dair bir yol haritası oluşturmak için bu çalışmayı başlattı.

UAP çalışma ekibinin raporunun bir kopyası, medya etkinliği başlamadan önce çevrimiçi olarak mevcut olacak.