Ana içeriğe atla
22 Ekim 2010 tarihinde anah tarafından gönderildi

Ayda inanılmaz bulgu!

Yoksa üzerinde yaşam izleri mi bulundu?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir yıl önce su bulmak için Ay'ı vuran roketin bol miktarda kullanılabilir su, gümüş ve cıva açığa çıkardığını bildirdi. Roketin patlamasıyla birlikte, donmuş su, karbon monoksit, amonyak ve gümüşümsü metallerin uzaya yayıldığı açıklandı. Vurulan kraterde, 1 milyar galon donmuş su olabileceği hesaplanıyor.

NASA, Ay Krateri Gözlem Uydusu (LCROSS) ile 9 Ekim 2009'da Ay'ın güney kutbundaki Cabeus kraterine bir roket fırlatmıştı. Amaç, Ay'ın bu kısmında bulunan kraterlerde buz olup olmadığı, eğer varsa nasıl bir buz olduğunun analizini yapmaktı.
Yüzeye bir mermiden daha hızlı gönderilen Centaur adlı roket, kraterin yaklaşık 30 metre üzerinde infilak etti.

Patlamayla birlikte etrafa 4 ila 6 ton arasında kaya, toz ve buhar yayıldı. Yayılan parçaları başka bir uyduyla analiz eden NASA bilim adamları, ilginç bulgulara ulaştı. Cabeus kraterinin içindeki toplam kütlenin yüzde 5,6'sının donmuş sudan oluştuğu hesaplandı. Açığa çıkan gümüşün, maden değil de küçük partiküller halinde olabileceği, civa miktarının ise beklenenden fazla olduğu kaydedildi.

Rhode Island eyaletindeki Brown Üniversitesi'nden gezegen jeologu Peter Schultz, "Bu krater, sanki elementlerin hazine sandığı gibi. Kalıcı gölgelerin arasına konulmuş" yorumunu yaptı. NASA'nın LCROSS görevi lideri Anthony Colaprete ise, Cabeus kraterinin içinde 1 milyar galon donmuş su olabileceğini hesapladıklarını söyledi. Bu da yaklaşık 1500 olimpik havuzu doldurabilecek miktarda su anlamına geliyor.
LCROSS görevi, NASA'ya yaklaşık 80 milyon dolara mal oldu.

Haber :CHA

 

NASA Ay Su yaşam kanıtı kolonizasyon LCROSS Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi Cabeus Peter Schultz Gümüş Civa

Yorumlar

bu bulgulardan yola cıkılacak olunursa ay'a tamamen bir üs kurulması içten bile değil diğer gezegenlere oradan gidp gelinme ile yapılan keşflerin daha sıhhatli olacagını gelecek için daha verimli ilerlemeler kaydedileceğini dünya dışı varlıklarla rahatlıkla görüşmelerin olacagını teknolojinin bu ilişkilerden dolayı çok yüksek seviyelere ulaşacagını ve bir çok akıl almaz buluşlara dq imza atılacagını düşünüyorum.

sn kadirdogan

 

şu anda ayda 100 kişilik bir insan kolonisi 2 yıldan beri yaşıyor. amerika tarafından kurulan bir koloni çok gizli bir şekilde dunya dışında yaşamın demosunu yapıyorlar. 2 yıl önce yapıldı gizlendi yakında yada önumüzdeki gunlerde medyaya yanısyacağını düşünüyorum artık saklayamıyorlar.

en büyük sorun olan ( özellikle insan fizyolojisi üzerinde.). yerçekimi sorununda bir cihaz geliştirerek çözmüşler. bu zaten başlı başına bir devrim benim düşnceme göre.Ayda bir koloni var kadın erkek ve 2 yoldan beridir doğal olarak çocuk..

bildiğimiz yeme içme barınma üreme olayları tamamen test edilmektedir.

 

tahminimizden daha yakın diğer gezegenlerde koloni kurmak arkadaşlar...

saygılar...

 

 

Bu bilgileri siz nereden buluyorsunuz,yapmayın allah aşkına..Ayda 100 kişilik bir koloni var ve bunu sadece siz biliyor ve söylüyorsunuz..Bundan bizim niye haberimiz olmadı acaba :) Bize bunun için bir kaynak gösterebilirmisiniz..Yoksa asılsız bir bilgiyi burada bu böyledir deyipte yazmak, bilmiyorum ama bana biraz tuhaf geliyor sanki..

Sadece yakında medyaya yansıyacak takip edin derim ben.

eğer bunlar gun yuzüne çıkmazsan kendim daha hiç bir bilgi paylaşımında bulnmayacağım.

zaten kesin olduğunu bildiğim şeyleri direk sölüyorum . tahmin ettiğim yada diğer yorumları ise bu benim düşüncemdir diye sölüyorum.

ben bir bilgi paylaştım ve yakın zamanda medyaya yansıyacak dedim. Kaynak yad kaynaklarım çok sağlam ( bu bişi ifade etmez tabiiki ıspat isteyceksiniz.) bunların ıspatı için aya gidip foto çekecek bir durumum yok...

be nedenle tek sölediğim böle bir çalışma 2 yıldır yapıldığı ve devam ettiği. Asılsız olarak bilgi vermem.

sadece ben değil bilenler var benim haricimde  açıklama zamanını bekliyorlar yad amerikanın kendi itiraf etmesini bekliyolar işin iç yüzünü bilemem .

 

Ancak ufolarla ilgili olaylalrdada 50  60 yıllık olayları yakın zamanda öğrenmeye başladık dikkat ederseniz.

ozamanda bu ufo ilgili olayları söleyenleri kimse dikkate almamıştı.

 

saygılar.

 

Bahsettiğiniz proje yaklaşık 10 15 yıldır planlanmakta olan bır çalışma ancak henuz ay da bır sey ınsa etmedıler en azından kolonı anlamında aldıgınız bılgıler sanırım ılerde yapacakları seyler olarak soylenmıs sıze .

Ben sıze neden bu ısın habersız yapılamayacagını anlatayım sız de uzerınde dusunun :

1. Ayda yapılanacak kolonı ıcın oncelıkle bırbırıne gecen eskımo evlerıne benzeyen ( sadece sekıl ve mantık olarak ) bırımlerın kullanılması dusunuluyor . bu bırımler once tek tek nakledılecek ve kucuk bır grup ınsan barındıracak 5-10 arası. bu bırımın oraya tasınması ıcın gereklı roketın buyuklugu nedenı ıle bu ısı 2 ayrı roket ıle yapacaklar 1. roket sadece yakıtı ve birım malzemelerınin bır kısmını tasıyacak ve ılk olarak fırlatılıp dunya yorungesıne oturtulacak ardından kalan malzeme ve ınsanların roketı fırlatılacak ve yorundekı dıger arac ıle bırlesecek ve ondakı yakıtı kullanarak aya gıdılecek. ılk zamanlar ınsanlar 1 aylık bır donem gıbı kısa sureler ıcın orada bulunup keşif gorevlerını yapmaya calısacak ve ılk ay ussu bırımını kuracaklar . 

burdan anladıgımız uzere bu tur bır uzay ucusu diğer devletlerden saklanamaz. yorunge de bırlesme vs mutlaka dıger uzay ajansları tarafından gozlenır. bu da yaklasık olarak 10 15 devlet ve 100 lerce calısan demek kı bılgı mutlaka basına yansırdı.

2. Uzun donem ay kolonısı ıcın aydan bulunan bır mıneral turunde yuksek mıktarda H2 ve oksıt bulundugunu dusunuyorlar ancak bu mıneralı işlemek ve O2 elde etmek ıcın bır makıne tasarladılar genel anlmada damperlı bır kamyon ıle bır buldozerın karısımına benzeyen arac kepcesı ıle konteynıra aldıgı mıneralı yuksek sıcaklık ve basınc ıle işleyerek Oksıjen elde etmek ıcın kullanacak. bu aracın aya naklı de oldukca zor .

3. su ıhtıyacı ıcın su an nasa nın kullandıgı gerı donusum sıstemı %98 lık bır gerı kullanım ıle calısmakta yanı 1 ton suyun 980 kg sunu gerı kullanabılıyorlar bu da demek oluyor kı aya bayagı mıktar su goturulmesı demek kı bu da bır ay ucusu demek.

4. ay da su veya buz oldugu varsayılıyor ancak bu dunyadan gozukmeyen buyuk kraterlerde olabılıecegınden o kraterlere gıdebılecek orumcek ayaklı bır arazı aracı tasarladılar kı bunun naklı de bır ay ucusu gerektırıyor .

 

bu yukarda anlattıgım proje tamamı ıle gercektır ancak projedır ve ana parcaların ımalatı yada en azından benzerlerının yapımı olmustur ve bazıları nasa nın gezılebılır bolumlerınde  sergılenmıstır.

bu proje ıcın baslangıc ta bıle en az 10 ay seyehatı gerekmektedır.

Bu sıteyı takıp eden arkadaslarım ıcın bazı seylerı soyle anlatsam daha ıyı olacak

su andakı uzay ucusu ıcın kullanılan yakıt sıstemı ıle aya yada uzaya bır seyler taşımak cok zahmetlı pahalı ve rıslkıdır. Bu nedenle ay da bır kolonı kurmanın malıyetı ınanılmaz boyutlarda dır. ımalatlar roketler vs derken . ozellıkle amerıkanın ıcınde bulundugu ekonomık sartlarda tek basına boyle bır gırısım yapmak su an ıcın zor gozukuyor ancak bu kolonının baslangıc tarıhı ıcın 2020 yılı hedeflenıyor yanı malıyetlerı yaklasık olarak 20 25 yıla yaymayı uygun gormusler  sanırım.

elımızdekı teknolojı maalesef at arabası ıle turkıyeden amerıkaya gıtmeye benzıyor (hem de atlarımız altın yıyor gıbı pahalı)  bu nedenle ancak 2-3 yılda hatta 5 yılda bır uzaya sonda atıyorlar patladımı yenısı uretmek ve yollamak ıcın para bulmak zor.  soyle dusunun uzaya cıkan her bır astronot cıkarken yaklasık 500 bın ton sıvı hıdrojenın uzerınde oturuyor.

 

o yuzden ayda 100 kısılık kolonı varmıs vs haberlerı asparagastır. henuz ..

 

Not : ay da kolonı ıcın tek proje ureten nasa da değil. emın değilim ama sanırım çin ve japonya da bu tur bır proje ıcın calısıyorlar . burada en buyuk amac ayda kı kraterlerde oldugu dusunulen yuksek mıktardakı maden cevherlerıdır...

 

saygılar ...

Sölediğiniz şeylerin çoktan yapıldığını ben size sölüyorum.

 

şu mantıkla  bakabilirsiniz. ülkelerin istihbarat birimlerinde kullandıkları üztün teknoloji eseri olan aygıtlar ancak aradan 10 15 hatta 20 yıl geçtikten sonra piyasaya düşüyor yada insanların haberi oluyor.

 

bu bilginin asparagas yada olmadığı

ben olduğunu ıspatlayamıyorum  sizde olmadığını.

sizde olmadığını sıpatlayamazsınız buna bakarsak.

bilimsel çalışmalarda özellikle bu istihbarat, silah sanayi ve uzayla ilgili bir konu ise hiç bir ülke yaptığı  yad geliştirdiği teknolojiyi hemen açıklamaz şu zamanda..

yukarıda açılaldığınız gibi biz bunu yapacağız diye proje koyabilirler ama asla gerçekleştiğini yakalana kadar sölemezler.

siz şu an medyaya yansıyan standart bilgilerle değerlendirme yapıyorsunuz ki buda normal bişi.

 

saygılar..

 

ben yapılmadı demıyorum var ama ayda degıl dunyada bu teknolojıler .. ıspatlanamaz demekle sunu soylemek ısterım dunya uzerınde uzaya bakan mılyonlarca amator teleskop var dıyorum kı bu ucuslar gızlı kalamaz bu kadar basıt bır sey benım dedıgım...

sızın dedıgınızı ıspatı ıse cok kolay bu projenın aydakı resımlerını koyarsınız olur bıter.

 

Dıpnot 2 : Ay da zaten bır rus ıstasyonu var ruslar ordan damı goremıyor bu 100 kısılık kolonıyı ?

 

saygılar ..

 

Koloninin  Aydaki bir kratere konuşlandığını ve bunu bir çeşit kamujla sakladıkları biliyorum.

Rusların bunu görüp görmediklerini gördü iseler aralarındaki durumu bilmiyorum.

 

 

saygılar..

 

ıspat :   foto çekmek kolay değil sizce kolaysa okadar hemen yapalım :))

 

sımdı aklıma geldı yazayım bu amerıkalılar cok ılerı felan hıkayelerı bence kısmen haber pompası amerıkalıların uzay teknolojılerınde cok ılerlemıs olmalarına ancak ve ancak uzaya 10 tonluk bır roketı 500 bın ton yakıt kullanmadan gonderebıldıklerı zaman ınanacagım ...

 

not ispat : 100 kısılık kolonı de yasayanların her bırının 4 akrabası olsa 400 kısı eder her bırının 1 kankası olsa 100 kısı de onlar ....  devamında bu 100 kısı en az 1000 yada 2000 kısılık cok yakın bır grup olurlar topluca bunlardan %1 ı boş bogaz olsa bıle yınede medya da fotolar olurdu ...

 

saygılar

son paragraf biraz saygı sınırını aşıyor .

 

o nedenle daha fazla uzatmayacağım sadece zamanı gelmeden erkenden bilgi verme olayını bırakıyorum. sadece yaşayın görün gördüklerine inanın kaldıki çoğu insan gördüğü şeylere yada yaşadığı ama göremediği şeylere bile inanmıyor.

 

benim inandırmak gibi öle bir derdimde yok zaten..

 

 

saygılar...

yazdıklarımın saygı sınırı ıle ne alakası var anlamadım ben sadece 100 kısılık bır grubun cevresel ınsan yapısının olabılıcek durumunu yazdım . yanı gıden mutlaka foto ceker gıbı dusundum ve eşine annesıne yada kardesıne yada kankasına bır sekıl ulastırır  ınsan yapısıdır paylasmak gıbı lerınden yazdım . sızınle yada saygı ıle alakalı bır sey yazmadım yanlıs anlamıssınız heralde ?

 

Not : yazdıklarımdan alınmanız sankı sızın o 100 kısıden bırının akrabası oldgunuz gıbı garıp bır durum olursa mumkun olur o zaman da sadece boşboğaz kelımesı ıcın ozur dılerım ...

 

eh oyle ıse de ne yapalım balta taş olayı olmus olur .. Ancak bunun olasılıgı da 1.2 mılyarda bır yaklasık umarım gucenmemıssınız dır ...

 

saygılar

 

 

 

diabolica..Burada sizin söyledikleriniz daha mantıklı görünüyor..Eğer böyle bir proje varsa ancak dünyada ön çalışmaları yapılıyordur..Sayın Palindromik kardeşimizin dediği gibi şu anda ay da bir koloninin olması  mümkün olamaz..Uzaydaki çalışmaların ne aşamada olduğu biliniyor,ve nasa nın her çalışmasından haberi olan bir dünyanın bunu bilmemesi mümkün değil..Sayın Palindromik böyle bir koloni var yakında göreceksiniz diyor fakat delili yok..

 

su olması normal hemen heme her gezegende farklı hallerde bulunması normaldir ditye düşünüyorum. kaldıki hayat var derken orada bizimki gibi bir yaşamdan bahsetmiyorlar sanıırm . yoksa bizimki gibi bir yaşam söz konusu değil ayda yada güneş sistemimizde..

 

saygılar..

Bir düzeltme yapmak isterim

Aydaki kolonini amerika tarafından kurulduğunu söledim ancak . bu konudaki son  elde ettiğim bilgiler şu şekildedir.

 

Aydaki koloni sadece Amerikada vatandaşlarından oluşmamaktadır.

bu projede ;  Çin , Rusya , meksika ,  ingiletere  ve bir kaç ülke daha var

 

saygılar...