Ana içeriğe atla
28 Mayıs 2012 tarihinde fishéyé tarafından gönderildi

'Koca ayak'a DNA testi

Bilimadamları efsanevi yaratık 'koca ayak'a ait olduğu iddia edilen saç ve kemik örneklerine DNA testi yapacak.

İngiliz ve İsviçreli bilimadamları, birçok kültürde var olan, ücra yerlerde yaşadığı iddia edilen, çok ender görülen, tüylü ve insana benzer ''yeti ya da koca ayak'' efsanesiyle ilgili araştırma başlatıyor.

Proje kapsamında bilimadamları, İsviçreli bir biyoloğa ait koleksiyondan saç, kemik ve diğer materyalleri inceleyerek, bunları DNA testine tabi tutacaklar.

Bu tür yaratıklara ait olduğu iddia edilen söz konusu materyaller şimdiye kadar modern bilimsel tekniklerle hiç incelenmemişti.

Oxford Üniversitesi'nden Prof Bryan Sykes, yaratıklara ait olduğu iddia edilen materyalleri genetik testlerdeki son gelişmeler ve sistematik yaklaşımlar ışığında inceleyeceklerini ve bu konuda bilimsel dergilerde bir makale yayınlamayı amaçladıklarını belirtti.

TEKNİKLERDEKİ İLERLEME UMUTLANDIRDI
Yetilere ve diğer yaratıklar ait olduğu iddia edilen bu materyallere geçmişte eski yöntemlerle DNA testi uygulandığını belirten Sykes, ancak adli tıp alanındaki ilerlemeler sayesinde özellikle saç ve tüylerle ilgili test tekniklerinde büyük değişiklik olduğunu kaydetti.

Projeyi Lozan Zooloji Müzesi Direktörü Michel Sartori ile yürütecek Sykes, modern yöntemlerin saçın kırığından yola çıkarak gerçekleri bulabildiğini ifade etti.

1951 yılında Everest Dağı'ndan dönen bir ekibin karda çektiği dev ayak izi fotoğrafları, bilinmeyen dev bir Himalaya yaratığı hakkında spekülasyonlara yol açmıştı.

Bu tarihten sonra birçok kişi, dünyanın çeşitli ücra bölgelerinde bu tür yaratıklar gördüklerini iddia etmişlerdi.

50 YILLIK KOLEKSİYON İNCELENECEK
Projede, 1950'den 2001'de ölümüne kadar yeti haberlerini soruşturan Belçika-Fransa kökenli İsviçreli bilimadamı Bernard Heuvelmans tarafından toplanan kalıntılardan oluşan koleksiyon incelenecek.

Bilimadamları, başka kuruluş ve kişilerden de olası yeti materyaliyle ilgili bilgi ve ayrıntıları kendilerine göndermelerini istiyorlar.

ntvmsnbc

Yorumlar

Bundan 30 yıl önce, Koca Ayak efsanesinin en çok konuşulduğu dönemde, 1983 yılında Daily Telegraph gazetesi, bu canlıların dişilerinin köylere girip üreme için köyün erkeklerini ırzına geçtikleriyle ilgili haber bile yapmıştı. Habere göre dağdaki barakasında uyuyan bir köylü, içeri giren "koyu mavi gözlü" bir vahşi kadın saldırısına uğramış ve ırzına geçilmişti. Gazeteye göre "Adam yardım çağıramayacak kadar çok korkmuş ve mücadele edemeyecek kadar yorulmuştu, kadın bir süre adamla yattıktan sonra kayıplara karışmıştı.