NASA, İletişim İçin Lazerleri Kullanmayı Planlıyor

NASA, Ay yörüngesinde bulunan uydu ile lazerler aracılığıyla 622 Mb/ps hızında bağlantı kurdu.

Başta NASA olmak üzere birçok, uzay ve havacılık ajansı Dünya dışı ile iletişim kurmak için radyodalgalarını kullanıyor. Radyo dalgaları evren içerisinde rahatlıkla istenilen noktaya yönlendiriliyor. Karşısına çok kuvvetli manyetik alanlar (Yıldız, Kara Delik, Gaz Bulutu gibi) çıkmadığı sürece, radyo dalgaları belirtilen noktaya ulaşabiliyor. Ancak oldukça yavaş kalıyor.

Öte yandan NASA’nın lazerler üzerinde bir projesi mevcut. Daha önceden Apollo görevlerinde, Ay yüzeyinin çeşitli noktalarına yansıtma panelleri yerleştirilmişti. Bu noktalara güçlü lazerler tuttuğunuzda, çok kısa sürede geri yansıma alabiliyorsunuz. Şimdi ise NASA, lazer teknolojisiniiletişim için kullanmayı planlıyor.

NASA’nın bir süre önce Ay yörüngesine yerleştirdiği Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) uydusu çalışmalarına devam ediyor. Proje kapsamında bu uydu ile lazerbağlantısı sağlandı. NASA’nın açıklamalarına göre New Mexico’daki White Sands AraştırmaTesisi’nden LADEE’ye lazer ışınları gönderildi. Bağlantı hızı ise 622 Mb/ps olarak kaydedildi.

Derin uzay çalışmaları için lazerler ile iletişim sağlanabilir. Ancak altyapı çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Lazerler sayesinde daha çabuk ve daha kaliteli bağlantı kurulabilir.Görüntüler yüksek çözünürlükte alınabiir. Hatta çift-kanallı 3D video görüşmeleri bile yapılabilir.

Eğer gelecekte uzay gemileri ile uzayın derinliklerini araştırmak istiyorsak, Warp motorları dışındailetişim ağlarının da geliştirilmesi gerekiyor. Lazerler bu çalışma için önemli bir adım olacak.

Ufoloji Forum: