3800 yıllık mumya heykeli canlandı!

İngiltere’nin Manchester Müzesi’nde sergilenen 3,800 yıllık bir heykele ait hızlandırılmış görüntüler, müze yetkililerini şaşkına çevirdi. Kameraya ait görüntülerde, antik Mısır döneminden kalma heykelin kendi ekseni etrafında hareket ettiği görüldü.

http://www.youtube.com/watch?v=9CPw-KUNATw

 

Manchester kentindeki müzede 80 yıldır sergilenen heykelin hızlandırılmış görüntülerini inceleyen yetkililer, neye uğradıklarını şaşırdı. Antik Mısır döneminden kalan bir mumyanın mezarında bulunan heykel, neredeyse kendi ekseninde 180 derece döndü.

‘Neb-Sanu’ adını taşıyan 30 santimetre uzunluğundaki heykel, M.Ö 1800 yılına ait. Heykelin sanki kendi iradesiyle hareket ediyormuşçasına kendi etrafında nasıl döndüğü ise şu an bir sır.

Manchester Müzesi’nde Mısır bilimci olan Campbell Price, ‘müzenin antik bir lanete çarpılmış olabileceğini’ öne sürdü.

Manchester Evening News gazetesine konulan Price, “Bir gün kendi etrafında döndüğünü fark ettim. Bu çok tuhaf bir durum çünkü heykelin bulunduğu dolaba ait anahtar sadece bende bulunuyor” dedi.

NASIL DÖNÜYOR?
Price, gazeteye yaptığı açıklamada, “Heykeli dolaba tekrar yerleştirdim ancak bir sonraki gün yeniden kendi ekseninde döndü. Hızlandırılmış video çekimi yaptık ve çıplak gözle fark edilmese de, videoda heykelin açıkça hareket ettiğini gördük. Bu heykel binlerce yıl bir mumyayla aynı mezarda yattı” dedi.

 

Hareket eden heykel, diğer heykellere göre ters yöne bakıyor.

İngiliz Mısır bilimci, heykelin nasıl kendi kendine hareket ettiğine yönelik olarak, antik Mısır kehanetlerini hatırlattı:

“Mısırlılar, ölenlerin ayaklarına diğer dünyaya götürmesi için eşyalar koyardı... Antik Mısırlılar, eğer mumya yok olursa, heykelin mumya sahibinin ruhunu diğer tarafa taşıyacak araç olarak görev alacağına inanırdı. Belki de heykelin hareket etmesini sağlayan budur” dedi.

Indepentent sitesinin haberine göre, Manchester Üniversitesi’nde fizikçi olan Brian Cox’un konuya farklı bir yaklaşımı var. Cox, ‘hareketin sürtünme kuvvetlerinden meydana geldiğini’ öne sürerek, “Heykelin kıvrımlı yüzeyiyle, cam yüzeyin etkileşimi, hareketi doğuruyor olabilir” ifadesini kullandı.

Cox, “Ancak heykel on yıllardır müzede duruyor ve geçmişte böyle bir olay yaşanmazken şimdi kendi ekseninde mükemmel bir daire nasıl çizebiliyor, bunu anlamak güç” yorumunda bulundu.

ntvmsnbc

Sanırım bunun günümüz bilgi düzeyine uygun bir açıklaması vardır,eğer bir asparagas değilse,Tabiki videoyu gördüm buna rağmen böyle diyorum,ileriki günlerde herkesin ikna olduğu bir açıklama yapılması iyi olurdu,Ama bu zamanda böyle sansasyonel bir olay da iyi olurdu bir taraftan.

Hocam heykel geceleri dönüş yapmıyor gündüzleri yapıyor olması çok ilginç acaba o heykel etrafında dönmeye ayarlı bir heykel olamazmı çünki geceleri dönüş yapmıyor müzedeki aletler geceleri kapatılıyor ve sabah müze ziyarete açıldıgında aletler çalıştırılıyor.

Bence müze çalışanlarından birisi matrak geçmiş :)

Böyle konularda,öncelikle olay yerinin reklama ihtiyacı varmı yokmu diyede farklı bir açıdanda bakmak lazım,Nedense insanın aklına van gölü canavarı vb şeyler geliyor bu tür haberlerde.Gidelim bir bilet alıp müzeyi gezelim bari..madem istiyorlar.

Heykel geceleri de dönüyor olsaydı işler içinden çıkılmaz bir hal alabilirdi ancak Heykelin sadece gündüzleri dönmesi, ziyaretçiler yürürken yerde oluşan titreşimden kaynaklanıyor. heykelin tabanı sıfır düz değil de 1:1000 de olsa bir bombe varsa, titreşim yüzünden hareket edebilir.

Müze ilgi görmüyorsa , asparagas yapılmış bir haberle ilgi çekilmeye çalışılmış olabilir , onun haricinde herhangi bir bilimsel açıklama getirmeye çalışmak bile saçmalığın dik alası olur herhalde