Uzayda 'Nil Nehri' bulundu

NASA'nın Cassini uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'da Mısır'daki Nil Nehri'ne benzeyen uzun bir nehrin görüntülerini gönderdi.

Güncelleme:14 Aralık 2012 11:46

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Cassini radar ekibinde yer alan Brigham Young Üniversitesi’nden Doç. Dr. Jani Radebaugh, hidrokarbon dolu nehrin kaynağından Titan’ın kuzey kutbundaki büyük bir denize doğru 400 kilometre uzandığını söyledi.

Radebaugh, Cassini’nin gönderdiği radar görüntüsünün şimdiye kadar Dünya dışındaki herhangi bir gök cisminde yer alan bir nehir sisteminden alınmış ilk yüksek çözünürlüklü görüntü olduğunu söyledi.

Cassini uzay aracı, 2004’ten bu yana Güneş Sistemi’nin Jüpiter’den sonraki en büyükgezegeni Satürn ve uyduları ile ilgili çokönemli bilgiler gönderiyor.
Uzay aracı, Satürn’ün 66 uydusundan Enceladus’un buz kaplı yüzeyinin altında büyük bir okyanus bulunduğu ile ilgili veriler bulmuştu.

Görev süresi 2017’de sona eren Cassini, Satürn’ün atmosferi ile halkaları arasındaki dar aralığa yerleştirilecek. Satürn’ün atmosferine girerken büyük bir ısıya ulaşacakuzay aracı, atmosferde oksijen olmaması nedeniyle yanmayacak, ancak eriyip büyük basınç dolayısıyla parçalanacak.

Galileo uzay aracı da, 1990’lı yıllarda Jüpiter’in atmosferinde benzer biçimde imha edilmişti.
 

 

Ufoloji Forum: 

27 12 2012 tarihinde 17 55 18 05 tarih aralığında istoç istanbul istoç toptancılar çarşısı üzerinde kırmızılı yeşilli bir ufo gözlemi yaptım halen daha gözlemek deyim şu anda saat 18 09 havada asılı bir şekilde turan hareket etmeyen zaman zaman sağa sola giden bir eğik hemen hemen yerden yüksekliği belki bir km falan
kilometre falan