50 yıl içinde kendinizi kopyalayabilirsiniz..

 

Tıp-Fizyoloji alanında 2012 yılında Nobel ödülüne layık görülen İngiliz bilim insanı Sir John Gordon, insanların 50 yıl içinde klonlanmaya başlayabileceğini belirtti. Gordon böylece, ailelerin kaybettikleri çocuklarını klonlayarak bir nevi hayata geri getirebileceğini öne sürdü.

 

İngiliz genetik mühendisi John Gordon, 1950’li ve 1960’lı yıllarda kurbağalar üzerinde yaptığı klonlama deneyleri sayesinde, 1996 yılında bu alanda çığır açan gelişmenin mimarı oldu. Bir memeliden alınan hücreyle klonlanan ilk hayvan olan Dolly adındaki kuzunu dünyaya getirilmesini sağlayan Gordon, ’50 yıl içinde insanların da kopyalanabileceğini’ ifade etti.

Gordon, her ne kadar çok büyük tartışmalara neden olacağı kesin olsa da, tıbben yapılabildiği kanıtlandıktan sonra insanların klonlanmayı kabul edileceğine inandığını söyledi.

İlk tüp bebek 1978 yılında dünyaya gelmiş ve Louise Brown’un doğumu da tıp dünyasında büyük tartışmalara yol açmıştı. Gordon, başarılı olduğu kanıtlanmasının ardından klonlama yöntemlerini de insanlara uygulanabileceğini, ancak henüz yöntemlerin gelişme aşamasında olduğunu söyledi. Gordon, klonlama ile hayata gelen birçok hayvanın bugün sağlıklarını büyük ölçüde yitirdiklerine dikkat çekti. 

HER 50 YILDA BİR ATILIM
BBC Radio 4 radyosunun ‘The Life Scientific’ programında konuşan Gordon, ‘kurbağalar üzerinde klonlama yaparken bu yöntemin memelilerde 50 yıl içinde uygulanabileceğini düşündüğünü, bu düşüncenin doğru çıkmasının ardından aynı atılımın insanlar için de bir 50 yıl süre daha gerektirdiğine inandığını’ söyledi.

 

Nobel Ödüllü bilim insanı şu ifadeyi kullandı: “İlk kurbağa klonlama deneylerim başarılı olduğunda, seçkin bir ABD’li gazeteci bana aynı işlemin ‘memeliler ve insanlar üzerinde ne zaman uygulanabileceğini’ sordu... Ben de, ‘Bu 10 veya 100 yıl içinde olabilir... Peki 50 yıla ne dersiniz’ dedim. Dolly, bu tahminin yanlış olmadığını gösterdi. Sanırım 50 yıl insanlar için de doğru olabilir” dedi.

Gordon, klonlama yönteminin ‘bir kişinin ikizini ortaya çıkarmak olacağını’, böylece doktorların kısaca ‘doğanın ortaya çıkardığı şeyi kopyalayacaklarını’ ifade etti.

‘ÖLEN YAKINLARINIZA KAVUŞABİLİRSİNİZ’
Gordon, ‘insanların sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak ve daha sağlıklı olmalarını sağlayacak yöntemlerin geniş kitleler tarafından kabul edileceğine inandığını’ söyledi.


Sir John Gordon.

İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde akademisyen olan genetik bilimci, öğrencilerine sorduğu bir sorudan bahsetti. Gordon öğrencilerine, “doğurma yeteneğini kaybetmiş bir annenin, ölen çocuğunu klonlaması için yardım istemesi halinde ona ne cevap vereceklerini’ sorduğunu, aldığı cevabın yüzde 60 olumlu olduğunu belirtti.

 

Gordon, “Aldığım sonuç yüzde 60 olumlu oluyor... Öteki türlü cevap verenler, ortaya çıkacak klonu ölen çocuğun yerini alacak bir canlı olarak görüyor ve bunu kendilerince haklı bulmuyor” dedi.

İngiliz bilim insanı, “Eğer anne ve baba çocuklarını yeniden görmek isterse, onları neden engelleyeceksiniz ki” yorumunu yaptı.

Gordon, Ekim ayı başında açıklanan Nobel Ödülleri'nde, Tıp-Fizyoloji ödülünü Japon meslektaşı Şinya Yamanaka ile kazanmıştı. İki bilim insanı, ‘hücrelerin özelleşmesi ve gelişimi' üzerinde yaptıkları çalışmalarla ödüle layık görüldü.

 

ntvmsnbc

 

Ufoloji Forum: 

Kendimizin Kopyalanması ile ilgili günümüz insanı ve elli yıl sonraki insanlar arasındaki etik sınırların çaplarının farkı ve yaratıcımızın ilahi düzenin mükemmeliyetinin karşısına, sonunun nasıl bir şekil alacağının mutlak profilleri belirginleşmemiş bir yapı oluşturulması doğrusu beni bu zamanın insanı olarak tedirgin ediyor.Bu konu ne zaman açılsa hep olgunlaşmamış fikir gibi geliyor bana,Oğlumun gelecekte beni tekrar görmeside pek güzel bir fikir olabileceği gibide görünmüyor.Ha,hastalıksız yada hastalıkların kökünün kazınması ile ilgili çalışmalarda kopyalama kullanılsa iyi olur ama Dünyayıda hastalıksız nesillerle düşünemiyorum bile,yani sonuçtan başa doğru gidilmeside iyi görünmüyor.Tabi kopyalama konusundaki bu düşünceler sadece beni bağlar,Ucu geleceğe insanlığın taşınması ile ilgili pek açık bir konu değil.Yapılırmı yapılır,yapılması iyi olurmu onu bilemiyorum.İnsan ve Dünyanın yaradılış ve etkileşimli ilişkisine pek uyan bir konu değil gibi sanki.Sevgiler.

Kopyalama denince sanki metal makina yapmaya benzetiliyor.Çok zor bir olay.Hatta imkansız görülüyor.