Mars'ın Saklanan Gerçeği

Temmuz 1976'da, Viking 1 sondası Mars yüzeyine inmiş ama yaşamın izlerini bulmakonusunda başarısız olmuştu. Bu olaydan 36 yıl sonra bilimadamları bu araştırmanın "hatalı" olduğunu düşünüyorlar.

Viking 1'in Kızıl Gezegen'den aldığı toprak örneklerinde bulunan tuzun, mikrobik yaşamadair kanıt olabileceği düşünülüyor.

Bu yeni analiz, örneklerin "karmaşıklığını", yaniyaşamın izlerini araştırıyor. Bilim adamları araştırmaların olumlu sonuçlandığını açıkladılar.

Siena Üniversitesi ve California Keck Enstitüsü'nden araştırmacılar "Bu sonuçlar Mars'ta hala yaşam olduğunu gösteriyor" açıklamasını yaptılar.
 
SONUÇ NOKTASINDA AYRILIYORLAR

Ancak araştırmanın olumlu sonuçlandığı açıklansa da, bilim adamları sonuç noktasında ayrılıyor. NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nden Christopher McKay "Organik maddeler bulmak Mars'tayaşam olduğuna ya da bir zamanlar yaşamın varolduğuna dair kanıt olamaz. Bu sadece organik maddeler olduğunu gösterir" diyor.

Ancak Joseph Miller bulunan kanıtlara daha farklı bakıyor ve "Bugüne kadar yaptıklarımızdan sonra, Mars'ta %99 ihtimalle yaşam var diyebilirim, bunu ispatlamanın en iyi yolu da oraya bir mikroskop gönderip, Mars bakterisini hareket halinde görüntülemek olacaktır" yorumunu yapıyor.