10 Türk Uzay Yolunda

VIP Turizm, özel yapım balondan sonra şimdi de roketle Türkleri uzaya taşıyacak. 65 bin euroyu veren 10 şanslı Türk, özel mekikle Karayipler'den havalanıp 1 saatlik uzay yolcuğu yapacak.

İSTANBUL - X-Cor Lynx Uzay Roketi'yle uzay yolculuğu başlıyor. 2014'te başlayacak 'roketli deneyim' için 5 Nisan'da bir lansman yapacaklarını belirten VIP Turizm CEO'su Ceylan Pirinçcioğlu, 'Kişi başı fiyatı 65 bin euro olacak. 12 taksit olanağı sunacağız. Türkiye'den adrenalin seven, orta yaş grubundan ilgi bekliyoruz' dedi.

VIP Turizm olarak uzay turizmine yönelik çalışmalarının olması sebebiyle yaklaşık 4 ay önce Fransa'da Space XC yetkilileri ile bir araya gelip X-Cor Lynx ile uzay seyaheti için anlaşma yaptıklarını anlatan Pirinçcioğlu, 'Space XC yetkilileri bu konuda Türkiye'de de bir Pazar olacağına inandıklarını söylediler. İlk lansman geçtiğimiz günlerde Berlin'de düzenlenen turizm fuarında yapıldı. Onları Türkiye'ye davet ettik, burada da bir lansman yapalım dedik. Uzay turizminin potansiyelinin büyüklüğünün yaklaşık 150 milyon dolar olduğunu ifade eden Pirinçcioğlu, 'Türkiye bu pazardan yüzde 4-5 pay alır' şeklinde konuştu.

10 ŞANSLI TÜRK ARANIYOR 

Akşam'ın haberine göre, ilk yıl hedeflerinin Türkiye'den 10 kişiyi roketle uzaya göndermek olduğunu ifade eden Pirinçcioğlu, 'Bu rakamın yüzde 30-40'ını bayanlar oluşturur kanaatindeyim' dedi. 'Siz de öncesinde bunu deneyimleyecek misiniz?' sorusuna ise Pirinçcioğlu, 'Kısmet olursa, inşallah' yanıtını verdi.

BİR DAKİKADA SES DUVARINI AŞACAK 

Akşam'ın haberine göre, Uzay Roketi, Karayipler'deki Curacao Hato havalimanındaki pistten kalkış yapacak. X-Cor Lynx'in pilot dahil yolcu kapasitesi iki kişi. Bunun anlamı şu; uzaya gidecek kişi, pilotun yanına oturacak. Bütün uçuş deneyimini birebir yaşayacak.

Yükselirken Karayip Adaları ile başlayan görünüm Florida'dan Brezilya'ya kadar olan mesafeyi kapsayacak. Bir dakika içinde ses duvarı aşılacak. Ardından 3 Mach hızına ulaşılacak. Süzülme uçuşundan yaklaşık 30-40 dakikadan sonra Lynx, Curacao roket alanına iniş yapacak.

UZAY TURİSTLERİ KARAYİPLER'DE KAMPA ALINACAK 

X-Cor Lynx Uzay Roketi ile gökyüzünde yaşanacak bir saatlik deneyim 4.5 şiddetinde G force'un yaşanacağı inişle sona eriyor. Bu nedenle katılımcılar seyahatten bir hafta önce Karayipler'de bir kampa alınacak. Uzay yolcuları, yetkililer tarafından hem mental hem de fiziksel olarak bu seyahate hazırlanacak.

SADECE 500 KİŞİ ÇIKTI 

Bugüne kadar dünyada uzaya çıkan sadece 500 kişi bulunuyor. Bunların ilki Rus kozmonot Yuri Gagarin... Ay'a ilk adım atan astronot ise ABD'li Neil Armstrong. Armstrong'un, 'Bir insan için küçük ama insanlık için büyük bir adım 'sözü hala akıllarda.

ntvmsnbc

 

 

 

Ufoloji Forum: 

güzelmiş...imkanım olsa bende uzaya gitmek isterdim böyle şeylere çok meraklıyım da :D

 

1saat uzayda durmak uzayın tadındı almak için çok kısa bir süre

65000 euro çok para.Yere geri dönünce,keşke vermeseydim dedirtebilir.Sanırım yüksek elit tabaka insanlara hitap edecektir bu uzaya gitme işi..

Marsa bedavaya temelli gidiş sanki daha cazip ve yeterince keyif alınacak kadar uzun bir yolculuk gibi görünüyor,yolda biri iki ufo ile yakın temas imkanı da bulunulabilir hemde...