Fotoğraflar nerede?

Bir görgü tanığının tasvirine göre oluşturulmuş illüstrasyon:

Gizliliği kaldırılan hükümet belgeleri İngiliz Savunma Bakanlığı’nın (MOD) İskoçya’nın bir köyünün gökyüzünde görülen elmas şeklindeki dev araca yönelik nasıl bir üst düzey araştırma başlattığını ortaya çıkardı.

Yetkililer kameraya da kaydedilen objeden öyle bir tedirgin oldular ki diğer prosedürlere bile gerek duymadan hemen durumu bakanlara ilettiler.

Ayrıca Ulusal güvenliği tehdit etmeyen UFO gözlemlerine koyulmuş araştırma yasağını da çiğneyerek bir yılı aşkın bir süre boyunca bu çözülemeyen sırrı açıklığa kavuşturmaya çalıştılar.

Açıklanan belgelere göre İngiliz Savunma Bakanlığı, Daily Record gazetesi objenin 6 renkli fotoğrafını yayımlayınca onun varlığından haberdar olmuş.UFO iki kişi tarafından görülmüş bu kişilerden biri objeyi kameraya kaydetmiş.Obje 4 Ağustos 1990 yılında Pitlochry’nin kuzeyinde Calvine, A9 yakınlarında güpegündüz gökyüzündeydi.

Tanıklar objenin yükselip inanılmaz bir hızla yok olmadan önce yaklaşık on dakika boyunca havada asılı kadığını söylemiş.Bu esnada askeri bir uçak da düşük irtifada geçişler yapıyormuş.

Belgeler yetkililerin fotoğraflardan uçağın bir Harrier jeti olduğu sonucuna vardıklarını gösteriyor işin tuhafı o zaman bu jetler operasyonel durumda değildi.

Sonrasında MOD o zaman Silahlı Kuvvetler Bakanı olan Sir Archie Hamilton için bir not hazırlıyor 14 Eylül 1990 tarihli yazı şöyle: Daily Record Ağustosta bahsi geçen sözde UFO gözlemi hakkında bir haber yapabilir ama bu tarz hikayeler genelde MOD’un dikkatini çekmez ve gerekli açıklamalar yapılır UFO fenomenine olan sınırlı ilgimiz dolayısıyla daha derin bir araştırma yapacak kaynaklara sahip değiliz.

“Fotoğraflar asılı duran elmas şeklinde dev bir aracı gösteriyor ve bir jetin onun çevresinde uçtuğu görülüyor jetin bir Harrier olduğuna ve hatta zar zor seçilen diğer bir uçağın da muhtemelen bir Harrier jeti olduğuna kanaat getiriliyor ancak dev objenin ne olduğuna dair bir karara varılamıyor.”

Sonuç olarak ise bu objeye ait çekilen fotoğrafların İngiliz Savunma Bakanlığı Ofisinde ortadan kaybolduğu iddia ediliyor gerçekten önemli bir gözlem ve dahası tuhaf bir şeyler var.