Güneş’ten gelen son NASA görüntüleri şaşkınlık yarattı!

Alıntı haberlerde yapmasak forum'a girmeyeceğiz. Nerde arkadaşlar? Geçen senelerdeki o canlı tartışma ortamına ne oldu? Sanırım tartışmaların şiddeti birçok arkadaşımın forumdan uzaklaşmasına neden oldu. Tabi  tartışma usulünü bilemeyip stars tarafından uzaklaştırılan arkadaşlarımızda var. Neyse inşallah o güzel günlere döneriz tekrar. Haber şu:

 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'ya ait uzay aracı, Güneş'in yüzeyindekihortum benzeri devasa oluşumların eşsiz görüntülerini elde etti. Bu hortumlardan bazılarının Dünya ile aynı büyüklükte olduğu belirtiliyor.

NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracı, 7 ve 8 Şubat'taki 30 saatlik izleme periyodu boyunca, yüzeyden fışkıran hortum benzeri süper-sıcak plazma patlamalarının 'dans edişine' şahit oldu.

SDO görevindeki bilim insanları, Dünya üzerinde rüzgârın etkisiyle oluşan hortumların aksine,Güneş'teki plazma hortumlarının yıldızdaki güçlü manyetik alan tarafından şekillendirildiğini kaydediyor.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Terry Kucera, "Bu hortumlardan bazıları neredeyse bizim gezegenimizle aynı boyutlarda. Saatte 483 bin kilometre hızla hareket ediyorlar. Bir karşılaştırma yapacak olursak, Dünya'daki en büyük ve yıkıcı F5 derecesindeki kasırgalar, saatte 482 kilometre hıza ulaşabiliyor" dedi. 
2010 Şubat'ında uzaya fırlatılan SDO uzay aracının 5 yıl boyunca NASA'nın Güneş araştırmalarında kullanılması planlanıyor.

http://video.haberturk.com/ekonomi/video/gunesin-kavurucu-yuzeyinde-dans...