İlk yerli gözlem uydusu RASAT uzayda!

Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT uzaya başarıyla fırlatıldı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, DPT tarafından sağlanan kaynakla Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu, Rusya Federasyonu'nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny fırlatma üssünden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya gönderildi.

Dnepr fırlatma aracında RASAT ile birlikte Nijerya, Ukrayna, İtalya ve ABD'ye ait toplam 7 uydu bulunuyordu. Bugünkü fırlatma, bu fırlatma aracının 17. ticari fırlatması oldu.

Fırlatma dolayısıyla TÜBİTAK UZAY tesislerinde çeşitli kurum temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, fırlatma sürecine ilişkin tüm bilgileri toplantıyı izleyen katılımcılarla saniye saniye paylaştı. Toplantıda Yassny Fırlatma Üssü'ndeki Türk ekiple iletişim kuruldu.

Türkiye saati ile 10.12'de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT dünyadan 687 km yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildi.

RASAT'tan ilk sinyaller, TÜBİTAK UZAY'ın Ankara'daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50'de başarıyla alındı.

15 gün sürecek devreye alma aşaması içinde RASAT'a gerekli yazılımların yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk görüntülerin Yer'e indirilmesi planlanıyor. Bu amaçla TÜBİTAK UZAY'ın Ankara'daki tesislerinde bulunan yer istasyonu ile Norveç'te bulunan Andoya Yer İstasyonu kullanılacak.

RASAT'ta başlıca yerli modül olarak BİLGE isimli uydu görev bilgisayarı ve üzerinde çalışan uçuş yazılımı, GEZGİN isimli görüntü işleme modülü ve TREKS isimli x-bandı haberleşme modülü bulunuyor.

7,5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme yeteneğine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki RASAT'ın yörüngeye yerleştirilmesiyle birlikte, Türkiye tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemleri uzayda denenmiş ve uzayda başarılı şekilde çalışarak uçuş tarihçesi kazanmış olacak.

Görev ömrünün 3 yıl olacağı tahmin edilen RASAT'tan elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

 

 

Ufoloji Forum: 

İşte bunun arkasından gelecekler gerçekten övünmeye değer şeyler olacak gibi..fırlatmayıda becerebilsekte ne gönderdiğimizi sadece kendimiz bilsek ne iyi olurdu..

Zaten öylede oluyor,ilgili haberde bunu doğruluyor,fırlatma  ilr ilgili yaprak kıpırdamıyor nedense,Umarım bu konuda çalışmalarımız vardır ucundan köşesinden...sevgiler..

http://teknoloji.milliyet.com.tr/turkler-nanoteknolojiyi-uzaya-cikariyor/uzay/haberdetay/13.07.2010/1262888/default.htm

 

Bizim uydu vb fırlatma sistemimizin olmayışı aslında Amerikanın - Nasa'nın daha ekonomik olması nedeniyle özel şirketlere ve Rusyaya ihale edilmesini planlayarak kendi fırlatma sistemini ekonomik nedenlerle devre dışı bırakması( http://video.cnnturk.com/2011/bilim-teknoloji/7/8/atlantis-yola-cikti )bizede örnek olabilir yada olmuştur.Bu durumda buna para harcamak yerine fırlatılan her neyse ona daha fazla harcama yapılır anlamına da gelir.Bizde uydu yapabildiğimize göre doğrusu sevindirici bir olay bu ,hatta yakın gelecekte çok güzel haberler bile duyacağız demektir.sevgiler

Aslında yapılan uydular genelde hava olaylarını inceleme,tarım,ve coğrafi olayları incelemek için yapılıyor..İsterdik ki öyle uydular yapılsın ki uzayın derinliklerinde gezegen avına çıksın,veya ay a gönderilsin ya da mars a veya diğer gezegenlere gitsin,ve derin uzay araştırmaları yapacak uydular üretilsin..Voyager gibi bir araç düşünün üzerinde Türk bayrağı var ve derin uzayda araştırmalar yapıyor..İnşallah bunlarıda görürüz.