Mars'da şaşırtan hareketlilik!

Mars'ın kuzeyindeki uzun zamandır sabit olduğu düşünülen geniş kumul bölgenin hareket ettiği ortaya çıktı.

Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter'ın (MRO) yüksek çözünürlüklü HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) kamerasıyla çektiği görüntülerde, Mars'ın kuzey kutbu yakınında yer alan ve gezegeni bir bant gibi çevreleyen Texas eyaleti genişliğindeki kumul bölgenin hareketli olduğu görülüyor.

Araştırmalarını Amerikan Science dergisinde yayımlayan bilimadamları, bu gözlemden önce, Mars yüzeyinde, rüzgarların şimdikinden çok daha kuvvetli olduğu çok eski dönemlerde oluştuğunu düşündükleri bu karanlık kumul bölgede pek bir hareket tespit edemediklerini belirterek, "Bu kumullardaki değişikliğin sayısı ve büyüklüğü çok şaşırtıcı" dediler.

Araştırmayı yapan Arizona Üniversitesi öğretim üyeleri, gözlemlerinin, dört dünya yılına denk gelen iki Mars yılı sürdüğünü belirterek, kumullardaki bu değişimin sebebinin Kızıl Gezegen'deki donmuş karbondioksidin mevsime bağlı erimesi ve şiddetli fırtınalar olduğunu kaydettiler.

Kışları kumul bölgeyi kaplayan donmuş CO2 katmanının, baharda sıcaklığın yükselmesiyle doğrudan gaz durumuna geçtiğini belirten bilimadamları, "Mars'ın kumul yüzeyini değiştiren bu gaz kabarmaları, yeni uçurum ve platolar oluşturan kum çığlarına neden oluyor" ifadesini kullandılar.

paylaşım için teşekkürler...

marsta var bi gariplikler ama

bekleyelim ve görelim..:)

Değerli Arkadaşlar ;

 

marsa aslında göründüğünden hatta daha doğrusu görünmediğinden çok daha fazlası var. :) Artık şudur budur demeyecğim bekleyip görelim.

 

saygılar.

Halısınız arkadaşlar son zamanlarda evrende çok garip hareketlilikler var, bakalım neler olacak

Yani, gariplik olduğunu yeni mi anlıyorsunuz?

mars mars mars     esrarengizmi kalacaksın hep mavi gezegene yoksa birileri itirafını yapacakmı gerçeklerin

ilginç konu için teşekkürler.

.........fantastik.......bana deli diyebilirsiniz ama ben marsın canlı olabileceğini bile düşünüyorum.....imkansız diye bi şey yoktur dimi.......

Sn yaşam formu aynı şeyi düşünmüşüz:)))galiba kendi canlı gezegen...aslında ben dünyanında canlı olabiileceğini düşünüyorum:)

bu nası iş marsda canlı yok ayda yok nerde bu ddvler?

mars canlı mı :D

çok değişik bir fikir aslında.

zaten her gezegen bir yerde canlı değil midir?

gezegenler ölü olsaydı biz olurmuyduk ki???

çok fazla soru var... *_*

sonumuz hayrdır inşallah :)