"Mars'a yerleşmek insanlığın kaderi!"

Video konferans aracılıyla Meksika'daki Guadalajara kentinde düzenlenen uluslararası kitap fuarına katılan Bradbury, "Kırk yıl önce Ay'a ayak basan insanoğlunun Mars'ı yerleşime açmak için Ay'da kalmalıydı" diye konuştu.

Fuarın onur konuğu olan 90 yaşındaki Bradbury, "İnsanoğlu Mars'ı kolonize etmeli, çünkü bu onun kaderidir" dedi.

ABD'nin California eyaleti Los Angeles kentindeki evinden seslenen Bradbury, "Mars'a gidilememiş olunması beni kaygılandırıyor. Ay'a gitmeliyiz, orada bir istasyon kurarak Mars'a yönelmeli, orayı fethederek Marslı olmalıyız" diye konuştu.

"Farenheit 451" ve "Mars Yıllıkları" adlı ünlü bilim kurgu eserlerin yazarı Bradbury, sözlerini, "Mars'ı fethettikten sonra Güneş'e en yakın yıldız sistemi Alfa Centauri'ye yönelmeliyiz" diye sürdürdü.

Ünlü bilim kurgu yazarı sorulara cevap verirken, babası fakir olduğundan üniversiteye gidemediğini ve en iyi eğitimi 10 yıl süreyle kütüphanelerde kitap okuyarak aldığını söyledi.

"En iyi eğitimi kütüphanelerde alırsınız, üniversite tecrübesi iyi bir tecrübe olmuyor" diyen Bradbury, "Farenheit 451" adlı romanını da 1951 yılında California Üniversitesinin kütüphanesinde yazdığını belirtti.

burada dikkati çekmek isteğim bir konu ; 

 

"Kırk yıl önce Ay'a ayak basan insanoğlunun Mars'ı yerleşime açmak için Ay'da kalmalıydı"

normal ibr insan bunu düşünebiliyorsa vede marsa gidilemediğini iddaa ettiğ ihalde söyleyebilyorsa , 40 yıl önce aya ayak basan insanoğlunun( devletlerin ) şu anda ayda koloni kurmuş olduğunu kabel etmemek için hiç bir sebep yok kanımca..

 

saygılar..

 

Çok ta yeni ve değişik bir açıklama yaptığını düşünemeyiz uzaya yönelen devletlerin zaten bütün planları mars üzerinde yoğunlaşmış,bu adam böyle dedi diye planlarda bir gelişme veya yeni fikirler üretileceğinı sanmam..Bende diyebilirim ki evet ilk hedefimiz mars olacak daha sonra satürne gitmeliyiz diye..ama bu bir şey ifade etmez...

Bir uzay aracı tam olarak altı veya yedi ayda ancak marsa ulaşabiliyor,bu ulaşım için tam olarak altı ay beklemek zorundasınız..Marsa gidiş programının yıllar süren ön çalışmaları araştırmaları ve daha birçok işlemleri var ki bütün bunlardan sonra marsa araç gönderip mars yüzeyinden veriler alabilesiniz..Yani bu kadar zor bir olay olduğu halde bunu şu anda dünyada yapabilen ancak bir kaç kurum var..Bunlardan en önde gideni ise nasa..

Nasa marsa mükemmel bir program ile araç gönderdi ve bu araç bütün verileri topladı ve hala veri toplamaya devam ediyor..Marsta canlı bitki,hayvan ve mikroorganizma adına ne varsa bu cihazlardan kaçması yani bu cihazların bunları yakalamaması mümkün olmadığı halde,insanların bütün bunları yok sayıp kendi düşüncelerine göre efendim marsta canlı bitki var,canlı hayvan var,yok yer altında yaşayan canlılar var demesi,ve buna ilaveten bazılarının çıkıpta yok önce aya yerleşmeli daha sonra marsa yönelmeliyiz şeklindeki abuk subuk açıklamaları bilimsel bir yaklaşım asla olmadı ve olamaz..Yani neyi ne ve nasıl yapacağını nasa bilmiyor da birileri nasanın akıl hocalığını yapmaya çalışıyor..Kaldı ki bu saçma fikirleri yürütenler nasadaki bilim adamlarının çalışmalarını yakından izleseler hayran kalıp küçük dillerini yutarlardı..

İnsanlar konuşuyor..yok marsta yer altında canlılar var diye..eee hani kanıt nerde veya neye dayanarak bunu söylüyorsunuz diye sorulunca eee ben biliyorum ben birilerinden bilgi aldım şeklinde nedense hep boş laflarla geçiştiriliyor,yani nasa bilmiyorda bakın ben biliyorum..

Yok efendim yok marsta şu ana kadar hiç bir canlı yaşam bulunmuş değil,ne yer altında ne yer üstünde..Bundan sonra bulunur ise de bulan ancak ve ancak nasanın marstaki robotları olacaktır..Nasada çalışan bilim adamlarının uzaylı arkadaşları veya görünmez varlıkları değil...Bu böyle olsaydı o zaman nasa niye uğraşıyor marsta yaşam varmı yok mu diye..Öyle ya cinlerl veya buna benzer ruhani varlıkları kullanıp öğrensinler marsta canlı hayatın olup olmadığını niye boşuna uğraşıp duruyorlar..Demek ki bazı şeyleri bilmek açığa çıkarmak için bilim lazım ve bilimsel düşünceler bilimsel çalışmalar lazım,ben öyle sanıyorum,ben biliyorum,ben bilirim mantığı değil..

Ayrıca bilimsel bir konferansta olduğumuzu ve bize marstaki canlı yaşam ile ilgili bilgilerimizi,fikirlerimizi sorsalar,ben marsta canlı hayatın olduğunu biliyorum bir yerlerden bilgiler aldım mı diyeceğiz..Bu ve bunun gibi sitelerde bunları yazmak kolay olup iş bilimselliğe ve kanıtlamaya gelince nedense hep anlamsız şeyler yazıp işin içinden kolayca ve enteresan olarak haklı bir biçimde sıyrılıyoruz..

Nasa açıklama yapıyor marsta şimdiye kadar canlı hayata dair hiç bir bulguya rastlanmadı..

Nasa yine açıklama yapıyor güneş sisteminde hiç bir gezegende canlı yaşam bulunamamıştır ve canlı yaşamın olması da muhtemel değildir..

Dünyanın en önde gelen bilim adamları diyor ki,güneş sisteminde marsta ayda uydularda canlı hayata rastlanmadı ve olmasıda mümkün değildir..

Bizlerde diyoruz ki eyy dünyanın en akıllı bilim adamları ve nasa ve ünivesitelerin konu ile alakalı birimleri sizler yalan söylüyorsunuz biz marsta canlı hayatın olduğunu biliyoruz Biz ayda ve marsta üs olduğunu da biliyoruz....Ey allahım yaa bu nedir bu yaa.....

Düşünüyorum da bazı şeyleri klavyede yazmak o kadar basit ki,iki parmak ve bir klavye yeterli oluyor bu iş için :)) mesela desem ki tanıdığım bir çok bilim adamı var, nasada dahi çalışanlardan yakınlarım var bunlardan öğrendiğim bir çok bilgi var ve güneş sisteminde ve sistemdeki gezegenlerde hayat olmadığını söylediler desem şimdi sitedekiler bana sorarsa,kimleri tanıyorsun tanıdıkların kimler diye eee ben ne cevap vereceğim peki..Her halde muhtemelen şöyle demem gerekir ee ben tanıyorum siz bilmezsiniz ve adlarını açıklayamam..oooff ooff...

muzaffer aslında nasa konusunda şöyle bir durum var. orada ki bilim adamlarının söyledikleri değil nasanın ve amerikanın ulusal güvenlik adına gizlilik altında almış olduğu her konu için oradaki bilim insanları mantığa ters yatmayan açıklamalar üretiyor... hiç ufo gözlemi yaptın mı bilemiyorum çok eskileri takip edemedim... benim böyle 2-3 tane olayım oldu 2 si yalnız 3. aile yemeğinde 5-6 tane ışıklı cismin (kuş, ördek, kağıt parçası, balon gemi, falan filan) uçuşuna tanık eden bir insanı pek tatmin edemiyor... sizler ne derece inanıyorsunuz bilemiyorum, pekii güneşin verileri tmm evrenin yaşı o da tmm ama NASA bize ufolar hakkında yalan söylüyor... kısacası, bilim insanlarının ne dediği önemli değil, orda gizlilik politikası var ve onlar buna fazlasıyla uyuyor... yalanlar vesayreler kimisi kalın, kimisi yenilir yutulur. fakat marsa gitmek o kadar kolay olamaz gibime geliyor ve gidilmişse nasıl gitmişler hayret verici ama plan bu doğrultudaysa oksijen gibi bir problem açığa çıkmakta nasıl bir eko sistem düşünüyorlar(düşünmüşler)??????  o minicik roketlerde bu iş olamaz değil mi :)

Sayın erhanpehlivan ufo gözlemim hiç olmadı ama ben dünya dışı canlı hayata inanabilmek için mutlaka gökyüzünde birşeylerin uçmasını beklemem ve beklemek istemiyorum.Benim dünya dışı yaşama ait daha ayrı bir bakış açım var, yani konuyu birazda ilahi yönden bakarak araştırır ve öyle inanırım.Bilimsel olarak inanmayı düşündüğümde inanmak için ne yapmam gerekiyor,her halde mutlaka gökyüzünde uçan bir nesneyi görmek gerekiyor,yani ufo görenler daha çok inanıyorlar.peki ya ben hiç ufo görmediğim zaman inanmayayım mı gibi bir mantık ta ortaya çıkıyor..Hayır ben konuyu bilimselliğin yanında birde dinsel düşündüğüm için aslında sanki çıfte avantajlı olarak görüyorum kendimi..Ve dünya dışı canlıların olup olamayacağını, belki de bilimin yanında ilahiyattan da faydalanarak elde ettim diyebilirim..Ve dünya dışı canlı hayata fakat güneş sisteminin dışında olmak üzere kesinlikle inanıyorum..

Nasa konusunda ise evet,bilim adamlarının bazı şeyleri dışa vurmadıkları belli ama bu sanki daha çok bir ülkenin bazı birimlerinin çalışma prensiplerinin açığa çıkmamasını sağlamak için oluyor..Yani mars robotunu nasıl yapıyorlar veya bu uzay projeleri nasıl ve ne şekilde yürütülüyor konularını biraz gizli tuttukları belli..Bunlar ulusal güvenlik ile ilgili olabilir..

Ama bunun yanında marsta canlı hayata dair bir bulgu bulunduğunda veya daha başka gezegenlerde canlı hayata dair birşeyler bulduklarında,canlı hayatın haricinde daha başka ne olursa olsun değişik birşeyler gördüklerinde bunları insanlardan gizli tutacaklarını en azından ben düşünmüyorum..Çünkü dünya dışı yaşama ait yapılan bütün çalışmalar belli ve açıkça yapılıyor..Bir uzay mekiğinin nasıl ortaya çıkarıldığını gizli tutabilirler,marsta veya ayda veya başka bir yerde çalışmakta olan bir robotlarının programını gizli tutabilirler ama özellikle canlı yaşama ait bir bulguyu insanlıktan gizli tutacaklarını sanmıyorum bu onlara haksızlık olur ve zaten nasanın çalışmalarını herkes biliyor...

Marsa robotların haricinde insanların gitmedikleri belli buna katılıyorum ve küçücük bir robotu marsa yerleştirmenin ne kadar zor olduğunu görüyoruz,böyle olduğu halde marsta koloni var gibi düşüncelere katılmıyor ve ehemmiyet vermiyorum..

Teşekkürler erhan kardeşim..