Mars Kanalları

Herşey astronomların Mars yüzeyinde çapraz, karanlık çizgiler görmesiyle başladı...

19. yy.’da teleskobun yaygınlaşması gök cisimlerinin tanımlanmasında belirli bir düzeye gelinmesini sağladı. 5 Eylül 1877’de Mars’ın bir günberi karşı konumu meydana geldi. O yıl İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli Milano’da ilk ayrıntılı Mars haritalarını çıkarmak üzere 22 cm.’lik bir teleskop kullandı. Gözlemlerinde Mars yüzeyinde kendisinin “kanallar” adını verdiği, günümüzde kimilerince “optik illüzyon” olarak açıklanan birtakım oluşumlar saptadı ve bunları hazırladığı Mars haritalarına işaretledi. Mars yüzeyinde gözlemlediği bu uzun doğrusal hatlara Dünya’daki ünlü nehirlerin adlarını verdi.

Bu gözlemlerden etkilenen şarkiyatçı Percival Lowell 300 mm. 450 mm.’lik teleskoplara sahip bir gözlemevi kurdu. Gözlemevi Mars’ın keşfine ağırlık verdi. Mars’ın pozisyonları bakımından 1894 yılı son uygun fırsattı.
“Kanallar” dönemin en büyük teleskoplarını kullanan Henri Joseph Perrotin ve Louis Thollon gibi başka astronomlarca da saptanmıştı...

Percival Lowell, bu kanalların doğal kanallar olmadığını, aşırı düzgün ve planlı olduklarını söyledi.Elbette, başka kanallar da vardı, lav kanalları ve diğer doğal oluşumlar...

Ancak bu kanalların el yapımı olduğunu inkar etmek için kör olmak gerektiğini söyleyen Lowell, bu kanalların kutuplardan ekvatorlara su taşımak için yapıldığı fikrini de ortaya attı.Ona göre eski bir uygarlık, su kıtlığı içerisine girmiş ve eskiden su bulunan Mars gezegeninin kutuplarındaki suyu ekvatora taşımak için kanalları yaptıklarını söyledi...

Bilginiz olsun, belli dönemlerde profesyonel teleskoplarla kanalları görülebilmektedir.Ürkütücü.

Evet bence gayet mantıklı ve gerçekçi bir teori.Katılıyorum.Mars'ta eskiden hayat olduğunu düşünmemize neden olan bir kanıt da var.Antartika da bulunan Mars asteroidinde bakteri fosilleri bulundu.Demek su da vardı.

Ayrıca, NTV Bilim dergisinin geçen sayısında da bu bilgiler konu alınmıştı.Dergide yazanlara göre bu kanalları inceleyen, yukarıda yazmış olduğum bilim adamları, kanal çevrelerinde çeşitli renklerde bilinçli hareket ediyormuş gibi görünen ışıklar görmüşler.Hem de sık sık.

Yorumlarınızı bekliyorum.

(-_-) haklı olabilirsin ama sonuçta bu bir teori .ben bu kanalları duymuşdum bilim adamları sürekli bunun üzerinde tartışıyorlar demekki orada şüpheli birşeyler var .

Yüksek oranda doğru olduğunu düşünüyorum.Evet...

Arkadaslar neden teleskop felan ugrassınları kı Mars ta yanılmıyorsam 2 adet robot var bakmıslardır heralde ?

 

Diabolica, sevgili arkadaşım, baktıkları ve gördükleri herşeyi bize söyleselerdi, şimdi burada gizli gizli bunları paylaşıyor olmazdım. :)