Türk medyası CERN deneyini yanlış aktardı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Tekin, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizikçilerinin yaptığı deneyde ortaya çıkarılanın ''anti hidrojen atomunun uzun süre hapsedilebilmesi'' olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Tekin, yaptığı açıklamada, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizikçilerinin gerçekleştirdikleri deneyin Türkiye'deki gazetelerde ''anti madde bulundu'' şeklinde yer almasının doğru olmadığını ifade etti.

Deneyde ortaya çıkarılanın ''anti hidrojen atomunun uzun süre hapsedilebilmesi'' olduğunu belirten Doç. Dr. Tekin, şunları kaydetti:
''İşin açıkçası haberin veriliş tarzında sıkıntılar var. Öncelikle anti parçacıklar 1931'den beri biliniyor. İlk defa kozmik ışınlarla tespit edildi. Bugünkü bulunan ise anti hidrojen atomu. Anti hidrojen atomu; normal hidrojen atomunda proton etrafında elektron var. Yani proton pozitif yüklü, elektron negatif yüklü bir parçacık hidrojen atomunu oluşturuyor. Anti hidrojen atomunda protonun yerine onun anti parçacığı olan eksi yüklü bir proton yerleştiriliyor, etrafına da elektronun anti protonun parçacığı olan pozitron yerleştiriliyor. Yani sadece elektrik yükleri değiştirilmiş bir hidrojen atomu düşünün, bunu doğada bulmak mümkün değil, laboratuvar ortamında yapmak gerekiyor. Burada yapılan o.''

''Bomba yapımında da kullanılabilir"

Doç. Dr. Tekin, deneyin önemli bir haber konusu olduğunu ancak haberin ''CERN fizikçileri anti-maddeyi elde etti'' şeklinde verilemeyeceğine işaret ederek, şöyle devam etti:
''Son yayınlanan deneyde anti hidrojen atomunun hapsedilmesi yakalanması, oluşturulduktan sonra uzun süre tutulabilmesi haberi var. Bu önemli bir haber çünkü maddeyle, anti madde bir araya geldiğinde enerjiye dönüşüyorlar. Bu hem yakıt için kullanılabilecek bir durum hem de maalesef bomba yapımında da kullanılabilir ama orada ki insanlar böyle bir şeye müsaade etmezler. İyi bir ilerleme anti hidrojen atomunun oluşturulup hapsedilebilmesi. Hidrojen atomuyla bir araya geldiğinde büyük ölçüde enerjiye ve başka parçacıklara dönüşecektir.''

Doç. Dr. Tekin, basının bilim haberini dikkatli hazırlaması gerektiğini vurgulayarak, ''Bilim yavaş yavaş ilerliyor. Her yeni gelen haber, bilimin tümden değişmesini gerektirmiyor. Birden bire şu anda öğrendiklerimiz çöpe atılıyor gibi haberlerin yapılmaması gerekiyor'' eleştirisinde bulundu.

Ufoloji Forum: 

Anti madde bulundu başlıklarını görünce şaşırmıştım ben de :)

Paylaşım için teşekkürler.

Gönderide kapak resmi olmadığı için öne çıkartamıyoruz, bilginize...

Bizim basının abartmakta üzerine yoktur. Hani haberi ilk yayınlayan olmak diye bir yarış var ya.. Haberi ilk yayınlama sende, doğru yayınla yarışı kazan, değil mi yani? Neyse düzeltmesi gelmiş ya buna da şükür.

Saygılar

Arkadaşlar burada önemli olan türk medyasının bu haberi yanlış veya doğru vermesi değil..Bunun bir önemi yok.. Önemli olan böyle bir maddenin evrende var olması ve Cern de aranması..

Anti maddenin var olması ayrı,bulunup bulunamaması ayrı konulardır..Aranmasının nedeni zaten var olduğu içindir..Zaten çok eskiden de bilinen bir madde bu.. Yoksa Türk medyasının bu haberi yanlış aktarması önemli değil..Dikkate alınması gereken Cern deki bilim insanlarının açıklamalarıdır, türk medyasının görüşü değil..

 

Bu konu başlığı altında önemli olan türk medyasının haberi yanlış aktarmış olması. Başka bir konu başlığı altında anti maddenin ne olduğu, karanlık maddeyle bir bağının olup olmadığı ve evrende nerelerde var olduğu, hatta anti maddeden oluşmuş galaksilerin var olup olmadığı ve maddeden oluşan bir galaksi ile çarpıştığında yeni bir süper patlamanın olup olmayacağı tartışılabilir. Yorumlar konu başlıklarına göre yapılırsa karmaşıklık olmaz..

bu önemli bilgilendirme için teşekkürler kuzey...

Anti Madde bulundu demek kesinlikle çok yanlış bir terim, anti madde bulunalı yıllar oldu