1 soru

birşeyi merak ediyorum dünya güneşin etrafında dönüyor fakat niye hiç yıldızlar değişmiyor sürekli olarak aynı yıldızları goruyorum  bunu gerçekten merak ediyorum arkadaşlar .

 

vericeğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler .

mesela aya baktığında ne kadar ilerlersen ilerle ay hep aynı yerde görünür

bu da onun gibi ama sayılar çok daha yüksek

Açık arazide çok uzakta bulunan bir dağa bak..Ve bu dağ yıldız veya yıldızlar olsun..

Sende kendini dünya olarak varsay..Ve bulunduğun yere güneşi temsil edecek bir taş koy..Ve bu taşın etrafında dönerek çok uzaktaki dağlara bak..

Sürekli olarak uzaktaki dağlara bakarak güneşi temsil eden taşın etrafında dönmeye başla,göreceksin ki uzakta bulunan,yıldızları temsil eden dağları devamlı olarak sabit bulacaksın..

Yani yıldızlar çok uzakta bulunduğundan dolayı,dünya güneşin etrafında döndüğü halde yıldızları yani uzayı hep sabit görürüz...Bilimsel cevap yerine daha doğala özdeş bir misal vereyim dedim :)...

bu sırada dunyada kendı etrafında donuyo ve güneşinde mantıklı düşündüğümde aslında sürekli değişik yıldızlar görmem gerekir  ve bu şekilde saatinde değişmesi gerekir diye düşünüyorum ama verdiğin bilgi içinde teşekkürler bunu birkaç kez daha okuyup iyice düşünmem lazım çok sağol

Dünyanın kendi etrafında dönmesi önemli değil,çünkü siz dünyanın hangi konumunda,neresinde bulunursanız bulunun baktığınız yer uzayın hep aynı yeridir..

Burada önemli olan şu;yıldızlar çok çok uzakta olduklarından dolayı aradaki mesafe yüzünden yıldızları hep aynı yerde görürsünüz..Yani uzaklık kavramı var..

Monanaza yıldızlar sürekli yer değiştirir. Yalnız bu yer değiştirme çok hızlı olmaz. İki bin yıl önce hazırlanmış gökyüzü haritaları ile şimdiki gökyüzü arasında (yani yıldızların iki bin yıl önceki konumları ile şimdiki konumları arasında) çok fark var. Bunun birkaç sebebi var.
1.Dünyanın eğimi 25.000 yıl'da bir değişir.
2. Güneş sistemimizin Samanyolundaki konumu sürekli değişir. Yanılmıyorsam 125.000.000 yılda bir Samanyolu etrafında bir tur atarız.
3. Tıpkı güneş gibi diğer yıldızlarda hareketlidir.
İşte yukarıda saydığım tüm bu nedenlerden ötürü aslında yıldızların yerleri sürekli olarak değişir. Ama bu değişim o kadar yavaştır ki kısacık insan ömründe bunu fark etmek imkânsızdır. Ama bunu takip edebilen programlar var. Bunları bigisayarına indirirsen ne demek istediğimi daha iyi kavrarsın.

Ayın neden bı tarafı hepkaranlıkta kalıyo ozman meshur karanlık bolge bende bunu anlamıs degılım...İnternettende arastırma yaptım dıyorlarkı ayın donus suresıyle ıste dunyanın donus suresı senkronmusta falan ya burdan gorunmezze ıllakı afrıkadan gorukur neyse ...

Ukikarın acıklamasına teyıd mahıyetınde bır ornek vermek ıstıyorum. Bılım adamları Sfenks'ın yapıldıgı senede sfenksın bakıs acısındakı takım yıldızlarının konumunu bır program vasıtası ıle buluyorlar. Sfenks'ın gozlerının aslan takım yıldızı ıle kesıstıgını fark edıyorlar. Ne kadar ılgınc bır tesaduftur ! . Fakat su anda sfsnksın bakıs acısında aslan takım yıldızını bulamazsınız.
Gelelım gundelık yasamımıza. Aksam saat 21:00 de gozlemledıgınız yıldızlar ıle sabaha karsı 16:00 arasında goızlemdıgınız yıldızların konumunun farklı oldugunu goreceksınız. Tabıkı bu goruntulerın gecmıse aıt olduklarını tekrar hatırlatmama gerek yoktur sanırım :) belkıde var su anda dedıklerınız aslında yerınde olmayabılır. Sevgılerımle

Yıldızların birbirlerine göre konumları Dünyadan bakınca az değişiyor arkadaşların da dediği gibi.

Ancak yıldızlar gökyüzünde sürekli yer değiştirir, yani ay'ın doğup batması gibi yıldızlar da yaklaşık olarak kutup yıldızı etrafında dönermişçesine gözükür. Kutup yıldızını fotoğraf makinesinin merkezine alıp uzun süreli pozlama yaparsan yıldızların gökyüzünde dolaştığını farkedebilirsin. Tıpkı şurada ki gibi;

http://www.fotokritik.com/8268

Burada da videosu var.

 

http://www.videolife.tk/video/0TFZDO8KcTw/How-to-find-the-North-Pole-Sta...

Sormak istediğiniz bu değildir belki de ama yine de bulunsun dedim :)