İnsansız Bir Dünyada Neler Olur ?...

İNSANSIZ BİR DÜNYADA NELER OLMAYA BAŞLAR?...

İşte olması muhtemel olaylar.. İnsanlar birdenbire ortadan kaybolursa, Dünya nasıl bir yer olur. İşte Alan Weismann 'The World Without Us' (Bizsiz bir Dünya) adlı ktiabında bu konuya değinmiş. Arizona Üniversitesi profesörü olan Weismann, kitabı ile ilgili araştırmaları için Türkiye'ye de gelmiş.. İyi bir beyin jimnastiği olmuş. Yıkılmış-bozulmuş bir geleceği kurgulamış. Ancak biz olmaksızın.

2 GÜN SONRA İnsanların dünyadan birden bire kaybolmasının ardından New York şehrinin altındaki tünelleri ve metroyu sular basacak..

2-4 YIL SONRA Sularla dolan tüneller yavaş yavaş çöktüğü için binaların temelleri zarar görecek. Yollar da çökmeler meydana gelecek..

5 YIL SONRA Binaların yıkılmaya başlaması ile borulardaki gaz açığa çıkacak. küçük bir cam parçasından başlayan kıvılcımla yangınlar çıkacak..

7-10 YIL SONRA Gaz borularının ve ısınmak için binalardaki yakıtların elektirik kıvılcımlarıyla yanmasıyla binalar artık kullanılamaz halde yanmanın etkisiyle beton armeler iyice çürüyecek..

20 YIL SONRA mevsimlerin üzerinden geçtigi kentler içlerinde su birikintileri kalan binaların çürümesi..

50-100 YIL SONRA doğa artık şehrin pis ortamını kirli sokaklarını iyice temizlemiş ve kendi bünyesine almaya başlamıştır..

300 YIL SONRA Şehirdeki bir çok binayı yabani bitkiler saracak. Yapıların dayanıklılığı zayıflayacak. Binalardaki çelik iskelet dışındaki bölümler yavaş yavaş yok olacak..

500 YIL SONRA Yabanı bitkiler gökdelenlerin en tepesine kadar her yeri kaplayacak. Yabanı hayvanlar hayalet şehirlerin içerisinde barınmaya başlayacak. Belki de yeni canlı türleri ortaya çıkacak..

14 BİN YIL SONRA artık buzul devri kendini göstermeye başlamıştır ve güçlü olan hayvanlar hayatta kalabiliyor..

15 BİN YIL SONRA Dünya ısısının azalmasıyla buzullar artacak. Buzulların şehirlerde yarattığı tahribat daha fazla olacak..

BUZUL ÇAĞI Dünya sonunda Buzul Çağı'na girecek. Şehirler dev buzulların altında kalacak. Dev buzulların hareketleri sonucunda dev yapılardan arta kalanlar binlerce kilometre ötelere süreklenecek. Belki New york'un Özgürlük Anıt'ı Avrupa sahillerine kadar gelecek..

İŞTE İNSAN BİR GÜN DÜNYADAN TAMAMEN YOK OLDUĞUNDA OLACAKLAR...

2. gün : elektrik kesintisinin ardından, manhattan daki gelişmiş metro ağının sular altında kalmasını önleyen pompalar devre dışı kalacak. metro tünelleri sular altında kalmaya başlayacak..

1. hafta : acil durumlarda nükleer reaktörlerdeki soğutma sistemini çalıştıran jeneratörlerin yakıtları tükenecek. nükleer santrallerde yangınlar çıkacak, patlamalar olacak.

1. yıl : dünya çapında, kentlerin bulunduğu yerlerde bir zamanlar doğal olarak yaşayan hayvanlar sokaklarda gezmeye, binaları sığınak olarak kullanmaya başlayacaklar.

3. yıl : soğuk bölgelerdeki su boruları içlerindeki suların donmasayla çatlayacak. bu durum, binaların duvarlarının da ayrılmasına neden olabilecek. insanlarla birlikte yaşayan hamamböcekleri ve küçük kemirgenler gibi canlılar, besinlerin tükenmesi nedeniyle ve ısıtma olmadığı için soğuktan etkilenerek bir kaç kış içinde tükenecekler. cadde ve sokaklarda, binalarda çatlayan asfalt ve betonun aralarında otlar ve ağaçlar bitmeye başlayacak. hava kirliliği ortadan kalktığı için binaların yüzeyleri likenlerle kaplanmaya başlayacak.

5. yıl : büyük kentlerin çoğu, giderek biriken kurumuş yaprakların yıldırımların etkisiyle tutuşması sonucunda yangınlara teslim olacak. ahşap binalardan geriye pek bir şey kalmazken, betonerme binalar, her ne kadar hasar görselerde ayakta kalabilecekler.

10. yıl : çatıları sağlam olmayan binaların çatılarından sızan sular binaların içlerinde çürümelere ve ahşap binaların çatılarının çökmesine neden olacak. ısıtma sistemleri artık çalışmayan binaların çatı ve duvarları, sızan suların sürekli donması ve erimesi nedeniyle çatlamaya ve dağılmaya başlayacak.

20. yıl : çoktan sular altında kalmış olan metro hattındaki trenler ve tünelleri çökmekten koruyan metal sütunlar ve kolonlar paslanmaya başlayacak ve tüneller çökecek. caddeler, derelere dönüşmeye başlayacak.

100. yıl : hemen hemen bütün binaların çatıları çökmüş olacak ve bu onların çöküşünü hızlandıracak. büyük depremler, belki de bazı kentleri yerle bir edecek.

300. yıl : asma köprüler bakımsızlıktan ve paslanmadan çökecek. ancak kemerli köprüler daha yüzlerce yıl ayakta kalabilecek.

500. yıl : ılıman ve sulak bölgelerde ormanlar kentlerin yıkıntılarının üzerini büyük oranda kaplamış olacak. tarlalar da doğal bitki örtülerine kavuşacaklar. insan yapımı bir çok malzeme, özellikle plastik olanlar hala ortalıkta olacak.

5000. yıl : atom bombalarının içerdiği nükleer başlıkların içindeki radyoaktif madde, aşınan başlıklardan dışarı sızmaya başlayacak ve plütonyum-239, çevredeki bir çok canlı için tehdit oluşturacak.

15000. yıl : buzul çağı başlamış olacak ve orta enlemlere kadar inen buzullar şehirlerde ayakta kalan binaları yerle bir edecek.

35000. yıl : 20. yüzyılda kurşunlu benzin kullanımı sonrasında ortaya çıkan kurşunun topraktaki derişimi normal düzeye inecek.

100.000 yıl : atmosferdeki karbon dioksit oranı, endüstrileşmeden önceki düzeye inecek (bu daha fazla sürebilir)

250.000 yıl : atom bombalarından çevreye yayılan plütonyumun yaydığı radyason doğal düzeye inecek.

1.000.000. yıl : plastiklerin bir çoğu hala bozulmadan kalmış olabilir. kimse bunların ne kadar dayanabileceğini tam olarak bilmiyor.

10.000.000. yıl : insan yapımı bir çok nesne toprağa karışırken, bronzdan yapılan heykeller çok da fazla bozulmadan insan ırkının yadigarı olarak kalıyor.

1.000.000.000 yıl : güneş ısısını artırmaya başladığı için yeryüzü giderek ısınmaya başlayacak. bir çok tür buna uyum sağlamakta güçlük çekerek yok olacak.

4.500.000.000. yıl : güneş, kırmızı dev haline gelerek iyice genişleyecek ve yeryüzü sıcaklıktan kavrulacak. yeryüzünde yaşayan canlılar bu aşamadan çok uzun süre önce çoktan yok olmuş olacaklar...

(Alıntıdır)

Ufoloji Forum: 

bu durumu hep hayal etmişimdir.insanlar birden yok oluyor ve yeryüzünde bir tek ben kalıyorum:) bunun belgeseli vardı.izlemenizi tavsiye ederim.özellikle şehirlerin aldığı hal beni çok etkilemişti.

Belgeselin adı neydi acaba ??

SeBo belgeselin ismi yanılmıyorsam "life after people" olacak..Güzel bir belgesel..

Konusu güzele benziyor.Buldum belgeseli.Şimdi siteme ekliyorum.Boş bir vaktimde seyir edecem inş.

Aslında dünyanın,insanlardan sonraki değişimini gösteren gerçek resimler aradım ama bulamadım,Öyle ya resim bulabilmek içinde bu olayın yaşanması gerekir,ki resim bulalım,peki o zaman resimleri kim çekecek :)..bulduğum resimler çizme olduğu içinde koymak istemedim :)..

Resim eklediğin için teşekkürler Western..konuya renk katılmış oldu :)..

resimler zaten animasyon.. resim eklemek istedim çünkü konuda resim olursa daha çok ilgi çekiyor.. konu renkleniyor..

ilgilendiğiniz için ben teşekkür ederim :)

Ben zaten boşuna insansız bir dünyanın gerçek resimlerini aramışım :)..İnsansız bir dünyada kim resim çekebilirki :)..Neden resim bulamadığımı şimdi anladım :)))

"I am Legend" filmindede buna benzer bir durum vardi.

Filmi izleyenler bilirler, giriste bir aslan sehrin göbeginde bir geyigi avliyor ve heryer yabani otlarla kaplanmaya baslamisti.

Ilk once herkese merhabalar, selamlar. Su sıcak yaz aylarında ozellıkle oruclu olan arkadaslarıma hayırlı ramazanlar dılemek ısterım. Sıcakların gunden gune arttıgı su gunlerde ozellıkle susuzluk hıc kolay degıl. Allah oruclu olan tum ınsanların yardımcısı olsun.

Bazı ozel nedenlerden dolayı ara vermek durumunda kaldım. Sızlerı ozledım.

Muzaffer kardesımız guzel bır baslık acmıs. Daha once boyle bır paylasımı baska bır yerde gormustum. Ve bununla ılgılı bır belgesel ızlemıstım.

Dıkkat edersenız felaket senaryoları ınsanoglunun yaptıkları uzerıne. Yollar, tunneler, barajlar, bınalar, catılar, nukleer reaktorler, enerjı santrallerı cokecek, patlayacak, yok olacak vs vs vs.......

Bız yok olursak yaptıklarımız, ortaya koyduklarımız, ınsa ettıklerımız kontrol edılmedıgınden dolayı dogayı tahrıp etmeye devam edecek maalesef.

Insansız bir dunyada yasam ?

Yukarıdakı felaket senaryolarının aksıne bızler bu dunyadan gıttıgımızde veya yok oldugumuzda ben neler olacagını sızlere hemen soylıyebılırım. Buyurun ;

* Hangı sebepten olursa olsun savas ve teror olmayacak. Dolayısıyla yakınlarını, evını, barkını, ısını, asını kaybeden ve buna uzulen ınsanlar olmayacak. Olen, uzvunu kaybeden ınsanlar olmayacak.
* Sıyaset ve polıtıka ve onun kırlı yuzlerı olmayacak.
* Tecavuz, hırsızlık, cınayet, gasp, kundakcılık, subyancılık vb suclar olmayacak. Suclulardan sebep maddı ve manevı zarar goren ınsanlar bunalıma gırmeyecek, uzulmeyecek, ıntıhar etmeyecek.
* Hayvanlar kobay olarak kullanılmayacak. Hayvanların turlerı kurklerı, tuylerı, yagları, etlerı, ınsanların adet ve kısısel zevklerı ıcın tukenmeyecek. Tehlıkesız, daha genıs bır yasam alanına sahıp olacaklar.
* Ormanlar ve bıtkıler betonarme ıcın, kagıt tuketımı ıcın kesılıp yok edılemeyecek. Onlarda bız daha genıs alana yayılabılecek, turlerının yok olma tehlıkesı ortadan kalkacak.
* Denızler, nehırler, goller, akarsular, dereler tıbbı, kımyasal, nukleer atıklarla ve coplerle pısletılmeyecek. Gemıler denıze petrol sızdırmayacak. Dolayısıyla tatlı ve tuzlu sudakı yasam nefes alabılecek. Yenı yumurtlama alanları elde edıp daha cok ureyebılecekler. Turlerı ne azalacak nede tehlıkeye gırecek.
* Parfum deodorant kullanımı olmayacak, sanayı bacaları sonecek, egzoslardan kırlı hava dısarı cıkmayacak. Dolayısıyla ozon tabakası daha fazla zarar gormeyecek. Atmosfer eskısı gıbı, cogalan agacların ve bıtkılerın sayesı ılede saglıklı ve temız halıne donecek. Oksıjenın kalıtesı artacak. Hayvanlar daha saglıklı olacak.
* Ozetle tum tabıat, eskıden oldugu gıbı saglıklı, huzurlu ve mutlu dengesıne kavusacak.
* Ha bız olmadıgımız ıcınde seytan artık burada olmayacak :)
* Muhtemelen zıyaretcılerımız alenen ve daha rahat bırsekılde ortada dolasıp cırıt atabılecekler :))

vallahı cok huzurlu hıssetım bırden kendımı

sevgılerımle

Süper bir yorum,RA..aklına sağlık sevgili dostum..Bu arada aramıza tekrar hoşgeldin..Umarım hep aramızda olursun,niye yalan söyleyeyim sensizde olmuyorki be kardeşim :)))

Dünya yaşamı bizler olmadan devamı beni pek ilgilendirmiyor.haa..yanlış anlamayın doğanın düşmanı değilim lakin insan ırkından bir birey olduğum içinde bizlerin olmadığı bir Dünyayı asla düşünemiyorum.Bizler yıkıcı ve yok edici bir ırk olabiliriz.Ama bizler aynı zamanda dengeyiz.Ve terazinin bir kefesindeyiz.

dünya hayvanların oteretisinde kalırdı