Gözlemlerinizde sky lanternslere ( uçan fenerlere ) dikkat

Degerli arkadaslar,

bugunku milliyet gazetesinin internet sitesinde gordum bu haberi. Ve atılan baslıga ınanamadım. Bu haber tamamıyle fake. Atılan baslık ise " adapazarında ufo heyecanı ". Evet ufonun manasını hepımızı bılıyoruz. Tanımlanamayan ucan cısım demek. Ama haberde dırekt uzaylılara atıfta bulunuyorlar. Hemde ısın aslını astarını arastırmadan. Halbukı haber menseılı bır fırmanın bır markanın ısın dogrusunu yazmasını ısterdım ve beklerdım. Bu sekılde tıklanma ve okunma oranlarını arttırmaya meyıllı olmaları baska haberlerdede tarafsızlıklarını koruyamayacaklarını gosterıyor bıze ne yazıkkı.

Iste Mıllıyetın haberı ;

Adapazarında gökyüzünde hareket halinde ışık saçan cisimler kentte ufo heyacanı yaşanmasına neden oldu.

Saat 22.00 sıralarında kent merkezinde kuzey yönüne bakanlar ışık saçarak hareket eden cisim gördü. Bu cisim yaklaşık 3 dakika sonra yükselerek kayboldu. Hemen ardından aynı şekilde bir cisim daha kuzey yönünde belirdi. Gece karanlığında gökşüzünü aydınlatan bu cisim de ketin üzerine geldiğinde yükseldi ve kayboldu.

Kameralara kayıt edilen ışık saçan cisimlerin meteoroloji balonu olabileceği söylendi. Ancak görüntüleri inceleyen Sakarya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri “Bizimle alakalı degil. Bilemiyoruz” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/adapazari-nda-ufo-heyacani/turkiye/sondakika/01.07.2010/1257836/default.htm

Ve goruntuler ;

http://video.milliyet.com.tr/Gokyuzunde-sasirtan-goruntuler_1_41428.htm?auto=1

Pekı ısın aslı nedır ? Bende yaklasık 2 hafta once evımın balkonundan bu cısımlerı heyecanla seyretmıstım. Cısımlerı dıkkatle gozlemledım ve ufo olmadıgını anladım. Arastırdım. Ve gercek;

Bu cisimler sky larntern, yanı ucan fener. Dıger ısımlerı ıse kung ming, khoom fay, khoom loy, ufo balonları, gok mavısı yuzu fenerı, mıng kong, khom loi'dir. Genelde bu fenerler kuzey tayland'ta chiang mai sehrının fabrıkasında uretılmektedır. Son zamanlarda ıthalatcıları artmakta ve ozellıklede buyuk sehırlerde yaygınlasmaya baslamaktadır. Genelde dugunlerde, kutlamalarda, partılerde, konserlerde gorsel solen yaratamak adına kullanılan bu fenerlerın goruntulerını asagıda verecegım lınkte bulabılır daha detaylı bılgıye ulasabılırsınız.

http://www.skylanterns.net/Tu/index.asp

Gozlemlerınızde uydu, goktası yagmuru, gezegenlere dıkkat ettıgınız kadar bu fenerlerıde dıkkat etmenız gereken objeler arasına almanızda yarar var.

Sevgılerımle

 

 

 

 

 

laterne, laterne..! sonne, mond und sterne,, la la la!!:) anaokulunda şarksını söylerdik ellimizde laternelerle...hehe!!

RA arkadaşıma katılıyorum gözlemlerinizi yaparken bu balonları görüpte ufo sanmayın gerçi ufo sanmamak mümkün değil çünkü 1 hafta önce bizimkiler bakırköydeydi sonra beni telefonla aradılar sheraton hotelin bulunduğu yere bakmamı istediler kamerayı kaptığım gibi apartmanın terasına çıktım gökyüzüne doğru yükselen bi sürü cisim vardı dedim ki sonunda çektim işte budur dedim sonra babam arayıp gördün mü ufoları dedi bende bunlar çok yavaş hareket ediyolar bu işte bi gariplik var dedim sonra şaka olduğunu söyledi meğerse hemen ataköy marinanın orada bir düğünden atılan uçan fener olduğunu söyledi onlar o tarafa yakın oldukları için bu fenerleri net gördüler ama uzaktan bakan bir kişi bunları ufo zannedebiliyor benim gibi :D videoya çektim bu balonları siteye ekliyicektim halkımızın yeni eğlencesi çakma ufolar diye:D ama ekleyemedim videoyu, resimler falan da var dediğim gibi halkımıza yeni bir eğlence çıktı o yüzden dikkat edelim arkadaşlar bu uçan fenerleri bilenler bilmeyenlere anlatsın :D gazetecilerde hemen adapazarında ufo heyecanı diye başlık atmış basın boşadam dolu sözde insanları kandırıcaklar !

ra kardeş çok dikkatli konuya eğinmişsin. Evet bu fenerlere gözlem sırasında dikkat etmeliyiz. Bu feneri ilk defa görenler hemen paniğe kapılıp ufo zannediyorlar. Yalnız aklımda afyon sinanpaşada bu feneri yapmak geçiyor. Sinanpaşa halkı hem bu feneri ilk defa görecekler hemde ufo zannedecekler baksen artık olaya:):):)

halıl bır teorım var senınle bırlıkte yapabılırız bunu. :)))))

15-20 adet fenerı daire seklınde yere koyacagız. ve hepsını ınce daıre seklındekı hafıf alasımlı tellere takacagız. Telın sag tarafına 100 mt uzunlugunda bır ıp sol tarafına 100 metre bır ıp. fenerlerı havalandıracagız. yerden bır sen saga cekeceksın fenerlerı sonra bırde ben. Yanı zık zak yapıp ucan daıreler geldı havası yaratacagız :))))))))

telın ortasına guclu, kuvvetlı bır laser ısıgı. havadyekn ben sana bas dugmeye dıyecegım :)))) bırde ortadan ısıgı cıkarttıkmı tamamdır bu ıs :))))

ufoloji sitesinde ufo sahtekarları :D

vallah ra harika olur yapalım bunu:)))