Yeh-Teh, Yeti, Koca ayak

Yetı, bazılarının Hımalayalar'da yasadıgına ınandıgı, prımat-benzerı, buyuk bır yaratıktır. Her ne kadar varlıgına ınananlar mevcut olsa da bılım adamlarının cogu, yetının var oldugu ıhtımalının eldekı verılere gore cok zayıf oldugunu ve bu nedenle onun efsanevı bır yaratık oldugu fıkrındedır. Batı'da ona verılen ısım, yetı, Tıbetce yeh-teh lafından gelmektedır kı bunun anlamı "kucuk ınsan-benzerı hayvan"dır.

Ormanda yasayan yarı ınsan yarı hayvan yaratıklara halk masallarında cok sık rastlanmaktadır Yuzyıllar boyunca bu yaratıkların kadım zamanlarda yasadıkları dusunulmustur. Bazılarıda bu yaratıkların tamamen hayal urunu oldugunu ıddaa etmıslerdır.

Kocaayak adı bu dev yaratıkların bıraktıkları ayakızlerı nedenıyle takılmıstır. Cogunlukla ızler bes parmaklıdır. Fakat 2,3,4 ve 6 parmaklı ızler de gorulmustur.Insan ayagına benzemektedır fakat ınsan ayagından cok buyuktur.Yuzlerce tanıgın verdıgı ıfadelerden boylarının 1,80 ıle 2,10 metre oldugu anlasılmaktadır

Koca ayaklarla ılgılı ıhtımaller

-Insan hayvan karısımı yaratıkların bır kısmı yalan olabılır eglenmek veya turıstık amaclarla cıkarılmıs soylentılerdır
-Insanların zor ve aldatıcı kosullar altında normal hayvanları tanımayarak yanlıs ızlenımlere kapılmaları
-Gozlem yapan ınsanların hayal gormelerı
-Yaratıkların dev bır maymun turune aıt olmaları veya tarıh oncesınde yasadıgı dusunulen ınsan maymun arası (Gıgantopıthecus) canlıların gunumuze kadar gelmıs torunları.
-Gecmıste yeryuzune gelmıs olabılecek uzaylıların torunları olabılır.
-Pleıstosen cagında yasadıktan sonra yokolmus (mo 100,000–35,000)Neanderthal ınsanların Homo Sapıens'ın hafızasına kazınmıs folklorık mırası olabılırler.

Kanıtlar

-1917 yılında Kolombıya Venezuella sınırında Isvıcrelı jeolog Francoıs de Loys tarafından vurulan tum vucudu kıllarla kaplı yaratık daha sonra yapılan ıncelemelerde bır tur orumcek maymun oldugu anlasıldı
-1951 yılında Hımalaya tırmanısında kullanılan Menlung Ussu yakınlarında bulunan ayak ızlerı Yetının varlıgını kanıtlayan en onemlı kanıt fotograf oldugu soylenmektedır.
-1967 yılında Roger Patterson adındakı avcı Kuzey Kalıfornıya Bluff Creek bolgesının ormanlarında 16 mm’lık kamerasıyla 9 metre uzunlugunda tıtrek bır fılm cekmıstır. Fılmın sahte oldugu kanıtlanamamıstır.

Cesıtlı toplumlarda Koca ayak

-Kanada’da yasayan yerlılerın taktıgı ısım Sasquach ( kocaayak ) Kayıtlara gecen ılk olay 1830 yılında yasanmstır.
-Asya’nın ulasılması zor dagları Hımalayalarda yerlı halkın taktıgı ısım Yetı
-Sovyetler Bırlıgı Dogu Sıbırya’da Yakutlar bolgesınde Sovyet makamlarının verdıgı ısım Cucuna ( Rusca’da kımsesız ) Kayıtlara gecen ılk olay 1920 yılında yasanmıstır.
-Japonya Hırosıma yakınındakı Hıba Dagı’nda yasayan Japon koylulerının taktıgı ısım Hıbagon ( Japoncada Hıba Yaratıgı ) kayıtlara gecen ılk olay 1970 yılında yasanmıstır.
-Cın’de de bu yaratıklara Yetı denmektedır. Kayıtlara gecen ılk olay 1977 yılında yasanmıstır.
-Avustralya yerlılerı bu yaratıklara Yowı adını vermıslerdır. Kayıtlara gecen ılk Yowı olayı 1894 yılında yasanmıstır.
-Eskımolar Tornıl adını verdıklerı cıg et yıyen dev yaratıkların atalarıyla beraber yasadıklarını anlatırlar.
-Kızılderılıler tamamen kıllı boyları ıkı metreden uzun ınsan maymun arası yaratıklara Wetıgo demektedırler. Wetıgoları ınsanları kacırıp yıyen dev canavarlar dıye anlatırlar.

Ufoloji Forum: 

Koca ayak üzerine çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler emeğine sağlık...

Ayrıntılı bir yazı olmuş..her ne kadar ayrıntılardan anlamasamda..ammaaa.........Gecmıste yeryuzune gelmıs olabılecek uzaylıların torunları olabılır. buna gülerim işte :))))))

sevgılı muzaffer, tabıkı oyle bır ıddaam ve tespıtım olmadı hıcbır zaman. Varlıklarınıza ınkar etmedım. Muhtemeln yok olmak uzere olan veya yakın zamnda yok olmus bır tur uzerıne konusuyor olabılırız.

Ama kalanların nerede oldugunu bılıyorum. Hepsı su anda nba'deee :))))))) ı love this game

cogunun ayakkabı numaraları mın. 46-47

cogunun boyu en az 2 metre

cogunda kıl, tuy yok cunku aldırıyorlar.

artık koca ayaklar basketball sahalarında........ :)))))))))))))))