Gökyüzündeki Ay ve Yıldız

Gökyüzündeki Ay ve Yıldız,aslında Ay ve Jüpiter'dir...

14. yüzyılda, Astronomi konusunda dünyaca ilerleyememiş olmamız; halen dünyanın yuvarlak olamaması gibi vahim sorunlar yüzünden, kan çukurunda gözüken yıldıza benzeyen parıltı da doğal olarak yıldıza benzetilmiştir. Jüpiter her ne kadar eski zamanlardan beri bilinmesine rağmen, ilk olarak 1610 yılında Galilei tarafından Jüpiter'e ait 4 Ay keşfedilmiştir. Jüpiter'in gözükebilen 4 ay'ının da etrafında kısmen parlaması (basit bir teleskopla gözükebilir, ancak çıplak gözle en iyi ihtimal Jüpiter'e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimal Jüpiter'i köşeli bir yıldıza benzetilmesini sağlamıştır.Güneş'in herhangi bir gezegen üzerindeki yansımasının Dünya'daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek de izlenebilir. Uranüs gezegeni de, bu süre içerisinde Jüpiter'e olan yakınlığı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da, küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter etrafında farkedilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.

Eğer ki bu yansımayı, olası bir kan çukuru üzerinde düşünürsek de; bize Türk Bayrağı'nın şu anki hali gözükür. Bunun için gece yarısı saatlerindeki gökyüzü görüntüsünü, dikey ve yatay olarak tersine çevirirsek (Ayı arkanıza alarak kan çukuru üzerindeki yansımayı izlemek isterseniz) karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkar, ve Türk Bayrağı ile arasında müthiş bir benzerlik vardır.

1.Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Akşam saatleri...


1.Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Gece saatleri...

 

 


1. Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Geceyarısı saatleri...

 

 

 


1. Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümünün, olası bir kan çukuru üzerindeki yansıması ve Türk Bayrağı ile karşılaştırılması...

 

 

Ufoloji Forum: 

güzel

Türk bayrağının içindeki o yuvarlak kısım hangi gezegene ait barış..

anlıyamadım muzafferim, hangi yuvarlak kısım....??

Şimdi bunu sormamın nedeni şu..Bayrağımızın ortasındaki,yani hilalin ortasındaki yuvarlak dünya değilmi?.Hilalde ay,olduğuna göre,dünyada aydan büyük olduğuna göre,O zaman hilalin ortasındaki dünyanın hilalden daha geniş kavisli olması gerek diye düşünüyorum.Bu demek değildirki bayrakta bir modifiye hatası var.Bu anlama gelmez.. atalarımız öyle karar vermişler ise o doğrudur..sadece dikkatimi çekti..Anlayabildinmi..

veya şöyle söyleyeyim..hilalin iki sivri ucunu ellerinle tutup açtığını düşün,yani hilalin uçlarının içe kıvrık değilde,dışa doğru olması gerek diyorum..

Yaw nerlere soktun bak bizi yine Muzafferim:) Gevezelik olmazsa Bilimsel olarak anlatıyım... Bizler Ay'ın hep aynı yüzünü görürüz. Çünkü Ay, hem kendi etrafında hem de Dünya'nın etrafında 29 günde döner. Her ikisinde de dönüş süresi aynı olduğu için bize hep aynı yüzü denk gelir. Öte yandan, gece gökyüzüne baktığımızda, Ay'ı bazen yuvarlak bazen yarım daire şeklinde görürüz. Bunun sebebi, Dünya çevresinde döndükçe, Ay'ın aydınlık olan yüzünün farklı biçimler almasıdır....

neyse boşver :))

:)) hehe... Baylıyorum sana dostum!!!

sen aslında ne demek istediğimi anladında biraz kaçamak cevap verdin :)) Neyse yine boşver...

Yıldızın jüpiter olması mantığı tamam..Ay ile orantılı..ama dünya bana orantısız geldi..Neyse boşver yaşasın bayrağımız,yaşasın ulusumuz..

Barış bu konuda ben biraz senden farklı düşünüyorum. Benim düşünceme göre ay yıldız motifli bayrak için anlatılan bu hikaye aslında bir efsane. Her ulusun böyle bir efsaneye ihtiyacı var. Göktürkler zamanında ay yıldız motifli işlemeler var. Göktürk paralarının üzerinde ay yıldız motifi vardır.

aslında bir çok teori içinde elle tutulur 6 farklı teori var, tabbi bunlar aslında efsaneleşmiş rivayetler...  ben bu teoriyi kalben çok benimsedim ukikar çünkü babamdanda küçükken bu şekilde öğrenmiştim:)...  bu yüzden sizlerlede paylaşmak istedim...