Mars'ta mağara bulundu

Mars'ta keşiflerine her gün bir yenisini ekleyen bilim insanları, bu kez Kızıl Gezegen'in yüzeyinde yer altı mağarası olduğunu düşündükleri yedi giriş tespit ettiler.

Bulgularını, ABD'nin Houston kentinde devam eden Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansında açıklayan bilimciler, NASA'nın Odyssey uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda Arsia Mons adlı yanardağın yakınında 7 mağara girişi bulduklarını belirttiler.

Bu düşüncelerini, Odyssey'nin Themis (Thermal Emission Imaging System) adlı kızılötesi cihazının sıcaklık verileri tarafından da doğrulandığını belirten Arizona'daki Amerikan Jeoloji Ölçüm Dairesi araştırmacıları, Kızıl Gezegen'deki bu mağaraların ilkel yaşam biçimlerini göktaşı çarpmaları, ultraviyole radyasyonu, güneş patlamaları ve gezegenin yüzeyini bombardıman eden yüksek enerji parçacıklarından koruyabilecek yegane yer olabileceğini düşündüklerini bildirdiler.

Mağaralara "7 hemşireler" adını takan ve her birine Dena, Chloe, Wendy, Annie, Abbey, Nicki ve Jeanne ismini veren bilim insanları, gün içinde Annie adlı mağaranın kendini çevreleyen ortamdan daha ılık, güneşli yerlerdense daha serin olduğunu belirttiler.

Araştırmacılardan Glen Cushing, bu mağaranın gece sıcaklığının da tüm
çevreden daha sıcak olduğunu söyleyerek, bunun bir mağaradan beklenen özellikler olduğunu ve Mars'ta başka hiçbir yerde bu özelliklere rastlanmadığını kaydetti.

Araştırmacılar, mağara girişlerinin 100 ila 250 metre ve tespitlerine göre,
en kısasının 73 ila 96 metre uzunluğunda olduğunu belirttiler.

YÖRÜNGEDE TOPLAM 4 ARAÇ VAR

Halen Mars'ın yörüngesinde dönen dört uzay aracı bulunuyor.
Bunlar, NASA'nın Mars Yörünge Kaşifi, Mars Global Surveyor ve Mars Odyssey, Avrupa Uzay Dairesinin Mars Express uzay araçları.

NASA'nın ikiz robotları Spirit ve Opportunity ise Kızıl Gezegen'in yüzeyinde bilimsel araştırmalarına devam ediyor.

Not: Aslinda bu magarayi bulanlar 7'nci sinifa giden ogrenciler. Arizona Eyalet Universitesinde Mars ile ilgili bir calisma yaparlarken bulunmus.
Orjinal kaynak icin: 
Etiketler: 

paylasım ıcın tesekkurler. Ilgınc bır haber.

Begendiginize sevindim :) Iyi gunler dilerim

evet paylasım icin tesekkurler gercekten ilgimi cekti...

Begendiginize sevindim :) Iyi gunler dilerim...

Güzel paylaşım. 7. sınıfa giden öğrencilerin keşif yapması da oldukça ilginç. Demek ki farklı bakış açısı her zaman değerli.

Begeindiginize sevindim :)

1991 doğumlu 7.sınıf değil ki

her ülkede okula gitme yaşı aynı değil..
belki ilkokul değildir.. lise veya üniversite olabilir.

İlginç bir haber.Teşekkür

önce bilim adamlarımızı ve bu magarayı bulan ögrencileri kutluyorum ve   bizlere bu bilgileri veren sitemize de cok teşekkür ediyorum.saygılar.