Dev Irklar

Buhari’nin naklettiği bir hadise göre Hz.Adem’in boyu 60 zira idi. Aynı rivayette insanların boylarının gittikçe kısaldığı da anlatılmaktadır. Bu rivayete göre Hz.Adem’in boyu 40 m. civarında idi.

Hz.Nuh tufandan önce 950 sene tebliğ görevini yürüttüğü Kuran’da açık bir şekilde ifade edilmektedir. Seylan adasında Müslümanların Adammala, “Adem Dağı” adını verdikleri, Portekizlilerin de “Picoli Adama” dedikleri çok meşhur bir dağ mevcuttur.

İnsanoğlunun atasının cennetten “inişi” sırasında ilk defa buraya basmış olduğu rivayet edilir. Kocaman bir sağ ayak izi kayanın zirvesinde hep görülmektedir. Bu izin büyüklüğü için batılı bir seyyah, “Beş ayak üç parmak uzunluğunda ve iki ayak beş parmak ile iki ayak parmağı genişliğinde az derince bir çukur” demektedir. İslami rivayetlerde Hz.Adem’e atfedilen devasa boy ile orantılı olmuş olsa gerek. Çünkü bu rivayetlere göre Hz.Adem’in boyu o zaman o halde idi ki, başı göğe değiyor ve diğer ile denize basıyordu. Anadolu’da da birçok yerde dev mezarları bulunmaktadır.

Cortez Meksika'da dev kemiklerini bulmuştu

İstanbul’da Beykoz’da Yuşa Tepesi’nde bulunan bir mezarda, Yuşa Hazretleri adlı bir evliyanın yattığına inanılmaktadır. Mezar, 17 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindedir. Eğer açılıp incelenirse içinden dev bir iskeletin çıkması çok doğaldır. Kadadokya bölgesinde, yani Nevşehir, Kırşehir ve Göreme civarında bu tür dev evliya mezarları vardır. Ayrıca mitolojisinin devleri olan Titanları da unutmamak gerekir. M.Ö. 440’da yaşayan Empadokles Sicilya adasında devlerin yaşadığından söz eder. 14. yüzyılda yazar Boccacio, yine Sicilya’da bir mağarada bulunan 10 metrelik bir dev iskeletinden söz ediyordu. 1577’de İsviçre’de 6 m.’lik iskelet bulundu. Yine 1500’lerde Meksika fatihi Cortez, İspanya Kralı’na Meksika’dan getirdiği dev kemiklerini göstermişti.

Bir diğer kaşif, ünlü Macellan, 1520’de iki devle karşılaştı, başının onun beline geldiği söylüyordu. Keşifler çağında daha birçok ünlü gezgin, devlerden söz ettiler. 19702’lerde bir Alman bilim adamı 350000 yıl önce dev bir insan ırkının yaşadığını ve bilimsel açıdan bunun yakında kanıtlanacağını söylüyordu.

Grekler’de, İskandinavlar’da, Mayalar’da ve İnkalar’da ilk yaratılan ırkın, devler ırkı olduğuna ilişkin ortak bir inanç vardır. Meksika Toltekleri’nin kozmogonik inançlarında bir dizi depremden sonra nesilleri yeryüzünden silinmiş olan “Kinamet Devleri”nden söz edilmektedir. Kuzey Cermen efsanelerinden Eda’larda Niflheim ve “Buzul Devlerinin” kuzeyde olduğu kabul edilir. Edalar’da, Hymir’in ataları olduğu, “Devler Soyu”nun Ases’ten (İskandinav iyilik tanrılarından) daha eski bir geçmişe sahip olarak görünmeleri ile Hindular’da Asura’lar ile Deva’lardan daha eski kabul edilmeleri arasında bir ilişkisellik vardır. Bir yoruma göre, “Devler” soyunun bir kadınla birleşmesinden, semavi Ases’in doğmasıyla yarı-tanrısal bir çağ başlamış ve bunlar “Devlerle” savaşa tutuşarak önce onları yenmişler, daha sonraları, savaşçı olmaktan ziyade barışçı olan kutsal soy Wanen’lerle birleşen “Devler” tarafından mağlup edilmişlerdi.

Devlerden söz eden önemli kaynaklardan biri de Tevrat’tır. Eski Ahidin “Tekvin” bölümünde, “Yeryüzünde Nefilim (Devler) vardı, bunlar eski zamandan (Atlantisliler) zorbalar, şöhretli adamlardı” denmektedir. Tevrat’ta ismi geçen Filistinli (Gittit’li) dev Golyat’ın boyu 2,74 m. idi. Golyat “Gath” isimli bir Filistin şehrinden geliyordu. Tevrat’ta Golyat’tan başka, Bashan kralı “Og”dan da söz edilir. Og’un boyu ise 3,96 m. idi. Og, bir devler ırkı olan “Rafait”lerin sonuncusu idi. Tevrat’taki referanslar onun “Rafa” kökenli bir grup dev’den biri olduğundan söz eder. Ammonit’ler bu halk’a “Zamzummim” diyorlardı ki, bu çabuk ve anlaşılmaz söz anlamındaydı. Gerçekten de devlerin konuşmaları diğer insanlar tarafından anlaşılmıyordu. Tevrat’taki “Rafait” kelimesi de ölüm, güçsüzlük ve ölümün çaresizliği anlamına gelmekteydi.

Olmek heykeli

Orta Amerika’da bir zamanlar yaşamış olan “Olmekler” de zenci devlerdi. Olmekler, diğer bir dev grubu olan “Tiwanakanlar” ile birlikte Peru’daki devasa yapılarda kullanılan köle devlerdi. Tevrat’ta Refait’lerden başka bir grup devden daha söz edilir ki, bunlar da “Anakim”lerdi. Anakimler Rafait’ler gibi, Kenan ülkesinin dağlık ülkesinin dağlık bölgesinde yaşıyorlardı. Tevrat’taki ifadelerden anlaşıldığına göre, M.Ö. 1300 yıllarında devlerin nesli tükenmişti. Heredot, diyotorus Sicilus, Homeros, Pliny, Plutarch ve Philostratus gibi antik tarihçileri, çağlar önce ölmüş olan devlerden bazılarının iskeletlerini bizzat görmüş olduklarından söz etmişlerdi.

 

Anakim'lilerin " axe " silahları. Bagdat muzesinde

Buharinin naklettiği hadislerin içinde o kadar saçmaları var ki.

 

Dogrudur. Ispatlamak kolay degıldır. Buharı abartmıs olabılır ama baska kaynaklar, varsayımlar ve iddaalar su ankı gorunumumuzle pek alakalı olmadıgı yonundedır.

dün gece bu konuyla ilgili bi belgesel izledim dinozor ayak izleri evrim geçirerek insan ayağına benziyorlar

http://www.youtube.com/watch?v=B-8bVEIVUh8&feature=related nefilimler muhtemelen marduktan gelenler.

sevgili RA. bu arada buhari bu ölçüyü cennetteki boyu olarak vermiştir sanırım..havva ile beraber yeryüzüne indirilince yeryüzü şartları gereği, olması gereken boyuna getirildiğini biliyorum..yani bir insan boyunda...Allah eşyanın ilmini ademe öğretmiştir diyoruz ya,onun için boyu yeryüzüne geldiğinde normal bir boydaydı... yani doğal bir boyda olduğu yönünde...yoksa bu eşyanın tabiatına aykıri bir durum olurdu...yani 40 metrelik ademin yanında küçücük ağaçlar vs..gibi..Allahın eşyanın tabiatını ademe öğretebilmesi için sanıyorumki ademinde boyu normal bir insanın boyu gibi olması gerekir yönünde... 

Sevgılı muzaffer, senı gormek duymak cok guzel. Boy, en konularında cok arastırma yapmıs degılım.

ama omur suresı konusunda aklımda kalanlar cok celıskılı. Kımıne gore ılk ınsanların omrunun 1000-1500 sene oldugu kımı kesıme gorede surenın 20-30 seneyı gecmedıgı one suruluyor. Gunumuze bakacak olursak ortalama bunu 60-70 sene olarak baz alabılıyoruz. Ilk ınsanlar ıcın verılen her ıkı tarıhınde uc noktalarda oldugunu dusunecek olursak boy konusunda ortaya atılan rakamların benım acımdanda cok ınandırıcı olmasada yınede bugunku profılden cok farklı oldugunu dusunuyorum.

bırde bu konuyla ne kadar ılıskılendırebılrız ama ılgımı cektı ;  

Peygamberimiz “Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.” buyuruyor. Diğer bir hadisinde ise “Benim ümmetimin ömrü 1500 seneyi pek geçmeyecek.” buyurmuş. Günün dörtte ya da beşte biri olan ikindiden akşama kadar ki vakti 1500 yıl kabul ettiğimizde, insanlığın ömrünün 6000 – 7500 yıl arasında olduğu ortaya çıkar. Diğer bir meşhur hadis rivayetinde ise bu açıkça ortaya konmuştur: “Adem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” Görüldüğü gibi bu üç hadis birbirini teyit etmekte ve tamamlamaktadır. Muhbir-i Sadık olan Peygamberimizin (s.a.v.) ahirzamanla ilgili verdiği haberler bir bir çıkmaktadır. (bkz. Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Tezkiretu’l-Mevduat, I/223.; Sahavî, el-Makasıdu’l-hasene , I/693, h.no: 1243; Munavî Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278

yahu Sevgili Ra ben anlamadım ınsanlıgın omru 7000 yıl dıyoruz da , mezoptamyadakı bazı toplumların 10 bın yıllık tarıhlerı oldugu , truva bolgesının neredeyse MÖ 4000 lerın ustunde bır gecmıslerı oldugunu dusunursek bu rakamlarla bıraz celısmıyormı ? yanı ne bılım 10 bın yasında heykel bulunuyor mesela bunlara ne dıyecegız ıste sureklı dedıgım bu rıvayetlerı vs lerı Hz Peygamberımıze yakıstırırken ıstenmeyen seyler olusuyor..Hz Peygamber ımız ne demısse demıs kendı donemınde ama ben kulagımla duymadım gormedım rıvayetmıs o oyle duymus bu boyle yazmıs yok o guvenılırmıs vs..

 

Konuya gelıcek olursak Her gordugumuz devasa aletı ıllakı devler kullanacak degıl bunlar o donem toplumların bır nevı govde gosterısı de olabılır.Mesela Topkapı da kı Kılıcları ele alalım 2mt ye yakın kılıclar var mıllet bunu gorup vay be bu kılıcı kullanan ne adammıs dıyor . Oysa kı bıraz dusunse yahu eskıden savaslar gögus gögse ımıs hıc elıne kılıc alıp sallayan varmı ?  2 mt lık kılıcı sallamak ıcın sagın solun onun arkan en az 2mtre bos olmalı matematıksel olarak savas alanı boyutları ole bır buyuyorkı ınanılması guc rakamlar. 2mtlık kılıcı savurdunmu kol kola yuruyus nızamında en az 3 arkadasının kafa kol alırsın mazallah. yanı bazı seyler gorundugu gıbı degıl bence .. DN: bızım apartman kapısını 1000 yıl sonra bulsalar vay be bu adamlar ne gucluymus kapıları bıle 300kg demırden dıyecekler halbukı aklı basından gıtmıs bırılerının bızım apartımana kazıgıdır o kapı ... :)))))  acılması dert , hıdrolık kol bulmak ayrı dert gece kapanınca 8. kattakıler bıle uyanır vs..

 

Insan omru yedıklerıne yasam kosullarına strese vs baglı olarak 30 ıle 150 yıl belkı bıraz daha fazla degıskenlık gosteren bır surectır.1000 yıl yasamıs 2000 yıl yasamıs bunlar efsaneden oteye gecmez ya dersenız kı benım ınancıma gore 2000 yıl yasadı ben baska bır seye ınanmam o zaman onlar  ınsan ırkından degıl derız ortada bulusuruz etlıye sutluye zarar gelmez..

Bakın bazı seylerı oturup enlı boylu dusununce bazı seyler ortaya cıkıyor zaten 2000 sene o kadar uzun bır surec kı bu surede yasayan bırılerının hakkında ortada bılgı belge kalmaması ımkansız...bır kere neredeyse 50 60 kusak eder yanı sulale bıle ufak bır ulke nufusuna erısırkı bu bıle sozlu hatıraların aktarılması demek olur. Hem Rıvayet hadıslerde ınsanlık 7000 sene cıvarı yasayacak denecek sonra Bırılerı 2000 yasında olacak bana matematıksel olarak mantıklı gelmıyor gelen varsa saygım sonsuz ...

 

Saygılar

 

belkide o zamanlar da çok büyük hayvanlar vardı. Örneğin dinazorlar gibi canlılar. Bu yüzden Allah bizim boyumuzu zamanın koşullarına uyması için çok uzun yaptı daha sonra ise yırtıcı hayvanlar azalıp insanlar dünyayı ele geçirince boyumuz kısaldı. Hemde şimdi boyumuz 40 metre olsa bize ne madenler dayanabilirdi nede dünyadaki yar. düşünsenize şimdi insanlar en fazla 2.20 m. Apartmanlarında her katının yüksekliği 3 metre. Eğer boyumuz 40 metre olsaydı apartman katları en az 60 metre olmalıydı ozamanda apartmanlar en fazla 10 kat olurdu.

bilmiyorum belki yine tepki alabilirim ama, işin aslı...!! biz gerçekten ''Dünyalımıyız'' onu bile bilemiyoruz, belki atalarımız yada şöyle söyleyim ''ilk gelenler'' gerçekten o boyda olabilirler... şöyle bir arşiv taraması yaptığınızda ucuz fake ler harici aslında pek te bir sağlam kanıt yok... dev insanların yanında birde ''hobbit'' diye tavsir edilen küçük insanların bulunmuş mezarları mevcut... hatta ''elf'' mezarları filan da var!!bence araştırılmaya değer....

genetik abi bunlar