Ufolarla İlgili En Kapsamlı Kitap Yayında

Cumhuriyet Üniversitesi (C.Ü) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde doktorasını yapan Ayhan Dever, 'Davetsiz Misafir: UFO'LAR' isimini verdiği kitabıyla, Türkiye'de halen devam eden UFO ve uzaylı araştırmalarına yeni bir soluk kazandırdı.

Çıkarmış olduğu 'Davetsiz Misafir UFO'lar' isimi kitapla ilgili olarak basın mensuplarına bilgi veren Dever, kitabının Türkiye'de uzaylılar ve UFO'lar ile ilgili şimdiye kadar çıkmış olan kitaplar arasında en kapsamlısı olduğunu belirterek, "UFO ve uzaylılara olan ilgim 1996 yılında televizyonda izlediğim bir belgesel ile başladı. O belgeselde dünya dışı varlıklardan, yani uzaylılardan lanse ediliyordu. Bu konuyla alakalı yaklaşık 7 - 8 yıl ilgilenip çalışmalarımı başlattıktan sonra 2005 yılında bilgilerimi kitaplaştırmaya geçtim. Kitabımı yazarken özellikle, daha önce uzaylılar ile karşılaştıklarını iddia eden insanlarla iletişime geçtim ve onlardan konu ile ilgili olarak bilgi aldım. 1996 yılında başladığım serüvenime özellikle şimdiye kadar uzaylılar ve UFO'lar hakkında yazılmış kitaplara ve bu konuda çekilen belgeselleri izledim. Kitabımı yazarken özellikle çok geniş kapsamlı bir araştırma içerisinde oldum" dedi.

Eğer gökyüzünde görülen ışık huzmelerinin bir UFO olduğu varsayılırsa, uzaylıların galaksiler arasında seyahat etme yeteneklerinin olduğunu ve dolayısıyla insanlardan teknolojik anlamda daha zeki olduklarını ifade eden Dever, "Ben kitabımda da, şuanda kesinlikle uzaylılar var veya yok demiyorum. Ben dünyada ve ülkemizde bu konuyla ilgili atılan iddiaları ve olayları kitabıma yazarak, insanlardan kendilerine bu konuda bir görüş çıkarmasını istiyorum. Bildiğiniz gibi evren çok büyük bir yapıdır. Bu evrenin sadece bir insanoğlu için yaratıldığını düşünmek biraz bencillik olur. Uzaylıların olmaması için bir neden yoktur. Biz kendi görüşümüz ve teknolojimiz dahilinde olmayabilirler diyoruz. Ama teknolojiyi biraz daha ilerlettiğimiz zaman bir şeylerin olduğunu görüyoruz. Yani UFO ve uzaylılarla alakalı şimdiye kadar milyonlarca insan çalışma yaptı. Hepsinin birden yalan söyleyeceğini düşünmek saçma olur. Ortaya atılan bazı iddialara göre insanoğlundan teknolojik anlamda daha geride olan uygarlıkların da var olduğu söyleniyor. İşte bu varlıklar Dünya'ya gelemiyor. Onlar bizden teknolojik anlamda daha geridir" diye konuştu.

UFO'lar ile yapılan çalışmaların yayınlandığı internet siteleri arasında dünyada en saygın site olan www.ufoinfo.com sitesinde Türkiye'de bu konuda çalışmalar yapanlar arasında sadece kendisinin adının gösterildiğini ifade eden Dever, "Kitabımı çıkarmandan önce UFOİNFO kurumu ile bizzat görüşüyordum. Kitabımı çıkardıktan sonra beni Türkiye'de bu konuda çalışma yapan en önemli kişi olarak gösterdiler. İsmimi de sitelerine yazarak, benden UFO ve uzaylılar ile ilgili bilgi alış verişine girdiler. Halen daha onlarla görüşmekteyim. Onun dışında, Türkiye'de de UFO'lar ve uzaylılar ile ilgili araştırma yapan bazı derneklere üyeliklerim vardır. Bazı televizyon kanallarından UFO'lar ile ilgili yaptığım çalışmalarımı kamuoyunda gösterebilmem için programlara konuk olarak katılma teklifleri aldım" şeklinde konuştu.

Ufoloji Forum: