Titan'ın dünyaya benzerliği ödül getirdi, peki ya gezegendeki anomalileri kim açıklayabilir ?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Jet İtki Laboratuvarı bünyesindeki Cassini Uzay Aracı Bilimcileri'nin, Dünya Astronomi Yılı 2009 Uluslararası Özel Projelerinden 'Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak' adıyla düzenlediği kompozisyon yarışmasında, Konya Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Neziha Demir, Türkiye birincisi oldu.

Satürn'ün uydusu olan Titan'nın, dünya ile benzer özellikleri olduğuna dikkat çeken Demir, 'Yeni Bir Umut Kaynağı: Titan', başlıklı kompozisyonunda  Cassini bilimcisi olsa,Titan'da yaşamın olup olmayacağı yönünde araştırma yapacağını anlatıyor. Lise  kategorisinde birinci olan Demir'e, Galileoskop adı verilen teleskop hediye edildi.

Bilim adamının günlük hayatı

Öğrencilerin, bir bilim insanının günlük hayatının nasıl olduğunu anlamalarını sağlamak için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Türkiye genelinde de, 2009 Ekim ayında 'Bir Günlüğüne Cassini Bilimcisi Olmak' başlığıyla kompozisyon yarışması düzenlendi.

4 ve 12'nci sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen yarışmada Cassini uzay aracının, 11 Ekim 2009'da gözlemlediği Satürn ve Halkaları, Tethys ve Satürn'ün Halkaları, Titan şeklindeki üç hedef üzerinde çalışıp, en iyi bilimsel sonuç vereceğini düşündükleri hedefi ve nedenlerini bir kompozisyon halinde yazmaları istendi. Ocak ayı içinde sonuçları açıklanan yarışmanın Türkiye ayağındaki eserleri, Türkiye Astronomi Derneği (TAD) tarafından değerlendirildi.

Üç ayrı yaş grubu kategorisinde düzenlenen yarışmada '9.10.11 ve 12'nci sınıflar' kategorisinde Konya Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Neziha Demir, Türkiye birincisi oldu.

Birincilik önemli

Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, "NASA, 2009 yılında uluslararası bir yarışma düzenledi. Konya'dan Sosyal Bilimler Okulu'ndan 10'uncu sınıf öğrencisi Neziha Demir bu yarışmaya katıldı. Hazırladığı kompozisyon ile de birinci oldu. Dünyadaki değerler ve dünya zenginliklerinin azalması ve dünyada yaşanan olumsuzluklar üzerine acaba alternatif yaşam bölgesi bulunabilir mi? sorusuna cevap aradı ve yazdığı kompozisyon da birinciliğe layık görüldü. Birincilik ödülü bizim ve Konya için çok önemli. Bu birincilik Galleskop ile taçlandırıldı" dedi.

Alternatif Dünya arayışı

'Yeni Bir Umut Kaynağı: Titan' başlıklı kompozisyonu ile birinci olan  Neziha Demir,  kompozisyonda, özellikleri ile dünyaya çok benzeyen Satürn'ün Titan uydusunu ele aldığını ve bir Cassini bilimcisi olsa, Titan'da yaşamın olup olmadığını belirlemek için neleri araştırmak istediğini anlattığını söyledi.

Demir, "Yarışmayı öğrendikten sonra öğretmenimin danışmanlığı ile kompozisyonu hazırladım. Dünyada, küresel ısınma var, yaşanan savaşlar ve artık dünya yaşanmaz bir hale gelmeye başladı. Bu yüzden yaşanabilecek farklı ortamlar arayışına girildi. Bunlarla ilgili de halen araştırmalar yapılıyor. Ben kompozisyonda Titan gezegeninde hayat olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğundan bahsettim. Çünkü Cassini'nin şimdiye kadar yaptığı araştırma sonuçlarına baktığımız zaman Titan gezegeni dünyaya çok benziyor. Bununla ilgili yazı hazırladım" diye konuştu.

cnnTurk'den alıntıdır.

Ama yinede bizce esas mesele bu değildir. Araştırılması gereke konuya wikipediadan bir bakalım ;

Titan, (Satürn VI), Satürn'ün en büyük ayıdır, yoğun bir atmosferi olan bilinen tek doğal uydudur.

Dünya dışında, yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan tek cisimdir. Gezegendeki bu büyük "su" kütleleri gibi görünen okyanusların, metan gazının sıvı hali olduğu görülmüştür.

Satürn'ün uydusu Titan, Güneş Sistemi’ndeki ikinci en büyük uydusudur. Titan da, Ganymede gibi Merkür’den biraz daha büyüktür. Titan’ın büyük oranda azottan oluşan ve Güneş sistemindeki öteki uyduların hiçbirinde böylesine kalın olmadığı atmosferinin, Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferine benzediği düşünülmektedir.

Son olarak NASA'nın Titan'da neler sakladığını merek edenler için aşağıdaki video yeterli olacaktır sanırım.

Saygılarımla,

Belki de insanoğlu da örneğin Titan'a keşif için gönderdiği araçlarla oranın canlıları üzerinde, UFO'ların bizim üzerimizde bıraktığı etkiyi bırakıyor ve insanoğlunun araçlarını gözlemleyen yerliler tarafından Ufoloji.net gibi bir platformda tartışılıyordur :) 

belki :)

sorun benim ekran kartımdamı.Yoksa benim izledigim bütün videolarda görüntü bozukmu? :D

her gün bir adım daha, evrende yalnız olmadığımız düşünmek kadar güzel bir şey yok...dünya üzerindeki insanlar artık bir birini ezberlemiş durumda..kendimizi keşfedecek kadar önemliliğimiz değerliliğimiz ne yazık ki kalmamış. ki bundan dolayı evrende canlı organizma kalıntısı bulmak bile çok heyecan verici...araştırman için sağol anah saygılar..

evet gerçekten haklısın evo hergün 1 adım daha... 25 sene öncesine kadar bebek adımları ile yürüyen ve tanrıların arabaları kitabının okuyan insanlığın gözünü açmasıyla birlikte bugun 2010 yılında gördüklerimiz ve belkide hissettiklerimizle birlikte koşar adıma dönüştü. kimbilir bir 10 sene daha sonra bu forumu telepati yoluyla falan yaparız. belli mi olur ? (arada sayın webmaster bu sitenin forumunu mobil de yapamazmısınız daha bağlayıcı olabilir.)