1974 Arecibo mesajı ve 2001 de gelen yanıt

Arecibo mesajı, frekans modülasyonlu radyo dalgaları yoluyla, Arecibo radyo teleskobunun yenilenmesini kutlamak için yapılan 16 Kasım 1974 tarihindeki törende, yalnızca bir kez (tekrarlı değil) uzaya gönderilmiştir. Törenin yapıldığı tarihte ve yerde, gökyüzünde görülebilen yakın ve geniş bir yıldız topluluğu olması sebebiyle, 25.000 ışık yılı uzaklıktaki M13 küresel yıldız kümesi bölgesine doğru gönderilmiştir. Mesaj 1679 ikilik sayı sistemi rakamından oluşur ve yaklaşık olarak 210 bayttır. 2380 MHz frekanstadır ve "sıfırlar" ve "birler" arasındaki fark 1000 kW gücündeki 10 Hz'lik değişimlerle ayarlanmıştır. Bilgi saniyede 10 bit olacak şekilde yayımlanmıştır. Yayının toplam süresi üç dakikadan daha kısa sürmüştür. 

Mesajdaki bit sayısı olan 1679, bir yarı asal (iki asal sayının çarpımı) olduğu için seçilmiştir. Bu sayı, mesaj içeriğindeki her bir bit 23 sütun ve 73 satır olacak şekilde ardarda dizildiğinde, içinde çeşitli desenler barındıran bir dikdörtgen oluşturmasını sağlar. 73 sütun ve 23 satır olarak yazılması halinde ortaya anlamsız ve karmaşık bir desen çıkar. Resimdeki bitler grafik karakterlere ya da boşluklara çevirildiğinde sağdaki resimde görülen desen (renk bilgisi taşınmadığı için renksiz olarak) oluşur.

O dönemde Cornell Üniversitesi'nde olan ve meşhur Drake denkleminin yaratıcısı Dr. Frank Drake, Carl Sagan ve başka kişilerin yardımıyla mesajı yazmıştır. Mesaj yedi parçadan oluşmuştur. Bu parçalar şunları anlatır:
1'den 10'a kadar sayılar
Deoksiribonükleik asidi (DNA) oluşturan elementler olan hidrojen, karbon, nitrojen, oksijen ve fosforun atom numaraları
DNA nükletotitlerindeki şeker ve bazların formülleri
DNA nükleotitlerinden bazıları ve DNA'nın ikili sarmal yapısını gösteren bir figür
Bir insan figürü, ortalama boydaki yetişkin bir erkeğin boyu ve Dünya'daki insan nüfusu
Güneş sisteminin bir grafiği
Arecibo radyo teleskobunun bir grafiği ve mesajın gönderildiği anten çanağının çapı

Mesajın ulaşmasının hedeflendiği yıldızlara ulaşması 25000 yıl (ve olası bir cevabın buraya ulaşması için 25000 yıl daha) alacağı için Arecibo mesajı, dünya dışı akıllı varlıklarla bir iletişim kurma çabasından ziyade, insanlığın teknolojik gelişmişliğinin bir sunumu olmuştur. Gerçekte, mesajın ulaşmasının hedeflendiği yıldızlar mesaj oraya ulaştığında orada olmayacaklardır. Cornell News gazetesinin 12 Kasım 1999 tarihli basılı sürümüne göre, bu gönderimin esas amacı mesajın birilerine ulaşması değil, yeni kurulan ekipmanın yeterliliklerinin bir sunumunun yapılmasıdır.

arecibo mesajı

Ağustos 2001'de, Birleşik Krallık'ta Chilbolton teleskobu yakınlarındaki bir tarlada bulunan çember biçimli yapıların, Arecibo mesajına dünya dışından gelen bir cevap olduğu iddia edilmiştir. SETI'ye göre, bu grafiklerin dünya dışı kaynaklı olduğunu iddia edebilmek için hiçbir kanıt yoktur.Hampshire’da bulunan ekin çemberi, Arecibo mesajına oldukça benzeyen bir grafikti. Fakat bazı farklılıklar vardı: Arecibo teleskobunu gösteren grafik, Hampshire’daki modelde yerini kozmik hücrelere sahip bir uzay uydusu grafiğine bırakmıştı. Diyagramda güneş sistemimiz yine 9 gezegenli bir sistemle yer değiştirilmiş ve sonuncu gezegen diğerlerinden daha büyük olarak gösterilmişti. Bu belki de Jüpiter’in uydularını temsil etmekteydi. Son olarak insan figürü, çok daha büyük bir başa sahip insanımsı bir figürle değiştirilmişti.

Alman UFO dergisi Magazin 2000’in editörü Michael Hesemann kitabı “Kozmik Bağlantı” (The Cosmic Connection)’da ekin çemberleri esrarının çözümünün UFO gizeminde yattığını söylemekte ve her iki olgunun da dünyayı uzaylıların dönüşüne hazırladığına işaret etmektedir. Bize görede bu şekiller, insanları travmatik bir kültür şokuna uğratmadan ufuklarını genişletmenin nazik ve estetik bir yoludur. Dünyayı UFO’lar içinde ziyaret eden varlıklar bizi yavaş yavaş evrende yalnız olmadığımız gerçeğine alıştırmaktadırlar.

 arecibo yanıtı

açıklama

Ufoloji Forum: 

mükemmel olmuş emeğine sağlık

teşekkür ederim. araştırdıkça çok daha iyileri çıkacaktır :)

Arkadaşlar bu ekin çemberleri hangi ülkelerde ortaya çıkıyor? Bileniniz var mı?

Alıntıdır:

 

Bu fotoğraftaki ekin/hasat/ürün(ne derseniz kabulüm) çemberi de yine circlemakers'in eseri. 3 ağustos 2004 tarihinde Silbury Hill'de(Wiltshire) yapılmış.

Circlemakers'in sayfasına girerseniz nasıl yapıldığını ayrıntılarıyla görürsünüz.
Bir sürü doküman mevcut.Ayrıca National Geographic bu grubun nasıl ekin çemberi yaptığını belgesel yapmıştı.
Ben insanların dünyanın çeşitlli bölgelerinde ekin çemberi yapmakta olduklarının defalarca kanıtlandığını biliyorum.Ekin çemberlerinin çoğunluğunun insanlar tarafından yapıldığınıda biliyorum.16-17 yüzyılda niçin yaptıklarını şimdi niçin yapmakta olduklarınıda biliyorum.
Bu konuda sayısız kaynak okudum.Belge gördüm.belgesel izledim.
Uzaylıların yaptığına dair hiç bir ciddi kanıt olmadığını  bunun sadece bir inanç olduğunu da biliyorum.
Ekin çemberi yapan ışıklarla ilgili videoların ise düzmece olduğunu rüzgarda uçuşan beyaz balonla veya poşetle  eğilerek(yatarak) çalışan bir grubun aynı etkiyi sağlayabileceğini düşünüyorum.
Benzerlerinin istenirse Türkiyede de başarılabileceğini düşünüyorum.(Bunu yapasınızda mısır üreticilerinden dayak yiyesiniz diye öneriyor değilim.Sadece olabilirliği açısından örneklendirdim.)
circlemakers grubu Bulgaristanda enselenmeseydi belki Türkiyeye de gelecekler ve yapacakları ekin çemberi ile bizide epeyce meşgul edeceklerdi.Kimbilir?
Muhalefet etmek istemiyorum ama birde zıt görüşleri incelerseniz sevinirim.

ukikar arkadasım bu tarlalar genelde mexica ve ingiltere de ortaya cıkıyor..hatta o bolgelere turistic turlar bile duzenlendigini biliyorum:)

peki bu ekin çemberlerini de aşağıdaki video gibi mi yapıyorlar acaba?diyebilirsiniz ki bu video montajlanmıştır. ama zaten yeterince eski

bir video dosyası bu. ayrıca yapılan bu olayların oluştuğu yerlerde çok büyük oranda radyo aktivite tespit edilmekte ki bu hiç normal değil çünkü

cropcircle makers radyasyon ve microwave yaymıyordur herhalde.(ayrıca aşağıdaki adrese bağlı linkte olayların bilimsel analizini bulabilirsiniz)

http://execonn.com/cropcircles/isotopes.html

saygılarımla,

 [video:http://www.youtube.com/watch?v=6M6vP8-SbU0]

Arkadaşlar merhaba. Ben yukarıdaki yorumu bir başkasından almıştım. Yorumu yapan kişi de rumuz kullanmış bizim gibi. O nedenle ben  onun rumuzunu yazmaya gerek görmedim. Ama söylediği bazı şeylerde haklılık payı var. Örneğin bazılarımız insanların bu kadar güzel eserler ortaya koyamıyacağını iddia ediyor. Ben yukarıda vermiş olduğum örneğin bu düşünceyi reddettiğ kanaatindeyim. Ayrıca güzellik kişiye göre değişen bir kavramdır. Unutmayın ki Picasso bu konuda hepimizden farklı düşünmüş idi.

Anah kardeşim ben senin yayınladığın o arecibo'ya yanıt olarak gösterilen tarlanın yanında bir çanak anten fark ettim. Herkes  tarlalardaki oluşumun elektriklenme sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Ufolar yapsa bile böyle bir etki söz konusu imiş. Madem öyle bir elektriklenme söz konusu idi oradaki anten hiç mi bu durumdan etkilenmedi? Hani sadece merak ettiğim için soruyorum.

Ayrıca o yazıyı yazan kişi hortumlarında benzeri bir görüntü oluşturabildiğini yazmış. Doğal olayların değişik fenomenlere yol açtığı hepimizin malumudur.  

Benim aklımın almadığı şey arecibo mesajını alan canlıların neden aynı şekilde yanıt vermediğidir.  Çeşitli medya organlarında zamanında benzeri mesajların alındğı yazdı. Eğer bana 1-2 gün müsaade ederseniz bu konuları toparlayayıp bir konu başlığı altında yazacağım . Çoğunu belkide hepsini biliyorsunuz aslında sizler? Yani arecibo'ya yanıt verilmiş olabilir. Bakın bu önemli. Önemli çünkü mesajın aynen yanıtlanması gerekir. Tarlaya yazılarak değil. Çünkü bu durumlarda teyit önemlidir. Eğer Kontakt-Mesaj filmini seyrettiyseniz bunu fark edersiniz. Ayrıca yetkililer atlanarak halka kalıcı bir mesaj ulaştırılmak isteniyorsa resimler tarlaya değil oyulması zor kayalıklara yazılmalı idi.

Sizin bu konudaki çalışmanız tebrik ediyorum. Çünkü sizler gibi arkadaşlarımız sayesinde yeni şeyler öğrenme ve araştırma yapma isteğim artıyor.

arada yaptığım araştırmanın bir kısmı wikipediadan alıntıdır.

arkadaşlar bu gün bu konuya çok çalıştım ve işin arasında da kafamı kurcaladı. ukikar'a zıt görüşlerinde olabileceği konusunda çok hak verdiğimi söylemek isterim, sabahleyin bahsetmiş olduğum radyasyon ve mikrodalga konusu veya sanatçıların bunları yapmak istese kaç saatte ve ne kadar düzgünlükle yapabileceği konusunda kral ve ben programının 21.bölüm 10.kısmı birde haktan akdoğandan dinleyelim.

sayın ukikar bilmenizi isterim ki amacım sizi haksız çıkarmak veya yanlış olduğunuzu kanıtlamak değildir. lütfen konuyu şahsınıza yapılmış bir şey olarak almayınız.

saygılarımla ,

[video:http://www.youtube.com/watch?v=58L3EYOeKxs&NR=1]

 

sayın ukikar atladığımız bir şey var 2001 mesajından önce chilbolton teleskobunun yakınına 1994'te bir mesaj daha gelmiştir ve tabiki anlaşılamamıştır o zamanlar.

contact

buda tam olarak 2001 mesajının sonundaki haberleşme şekilleri aslında ama 1994'te dediğim gibi bir anlam verilemedi

saygılar ve güzel sözleriniz bizi de teşvik etmektedir.

özür diliyorum 1994 değil 13 ağustos 1999 olacaktı tarih :)

Yukardaki videoyu ben bi belgeselde seyretmiştim.Bunların sadece rüzgarda uçan ya da bir şeyin ucuna bağlanmış beyaz poşet olduklarını söylüyorlardı.

ukikar'ın eklediği video

Çok ilginç ancak insanlar da yapmış olabilir o tarladaki görüntüyü. Keşke ufolar yapsa :)

 

(Bu arada resim yükledim buraya ama nedense gözükmüyor, bir sorun mu var arkadaşlar? )