STARGATE SERİSİ

işte size bence dünyadaki en iyi bilim kurgu serisi 3 filmi çekildi 1 ide yolda 2 dizisi çekildi toplam 15 sezon etti 2 i dizi şimdi halen   3.dizi universeün 1.sezon 8.ci bölmü yayınlandı ve onunda bi 3-4 sezon rahat süreceği tahmin edilio atlantis diziside her cuma 00:50 sularında yayınlanıyor (stargate sg-1 10 sezon sg atlantis 5 sezondur - trt yayınlaya yayınlaya atlantisin 4.sezonunun yarısına gelmiştir .)

konuları :

DİZİ İSMİ:

STARGATE SG1

KONUSU:

Stargate 1994 filminin dizi olarak devamıdır.İlk yayın tarihi 1997 dir ve 2007 ye kadar sürmüştür.Bu haliyle bilimkurgu diziler arasında 9 sezonluk The X Files (Gizli Dosyalar) dizisini geride bırakmıştır. Başlangıç filminde tanrı Ra yok edilmiştir.Abydos halkı özgürdür.Dr. Daniel Jackson Abydoslu Share ile evlenir ve geriye dönmez.Bir yıl sonra Dünyadaki Stargate açılır.İçinden goauldlar gelir.Nöbetçi personelle çatışmaya girerler ve bir bayan personeli kaçırırlar.Bu olağanüstü durum üzerine Albay Jack ONeill tekrar çağırılır.Bu saldırının Abydos dan geldiği düşünülür.Daniel a mesaj gönderilir.Ve Jack ONeill ve Yüzbaşı Samanta Carter ın içinde olduğu bir ekip Abydos a gider.Daniel onlara keşfettiklerini gösterir. Bu sırada aynı goauldlar Abydos a gelir ve Share yi kaçırır. Daniel Stargate in sadece Dünya Abydos arasında değil tüm evrene yayılmış bir sistem olduğunu keşfeder.Bulduğu bir tapınakta birçok gezegenin koordinatları(semboller) vardır.Bu semboller kamerayla kayık altına alınır.Geçite geldiklerinde Share nin kaçırıldığı görür.Hem içindeki araştırma duygusu hem Share yi bulmak için ekibimizle Dünyaya döner. Abydos dan bulunan sembollerle keşif gezegenleri belirlenir.Daha sonra keşfedilen gezegenlerden bulunan sembollerle bu gezegenler artar.Kurulan birçok SG takımlarından en önemlisi SG1,Albay Jack ONeill,Yüzbaşı Samanta Carter,Dr. Daniel Jackson ve Jaffa halkının özgürlüğüne inan Tealc den oluşur.Birçok gezegeni keşfederler.Birçok ırkla tanışır ve birçok teknolojiye ulaşırlar.İnsanların goauldlar tarafından geçit aracılığıyla diğer gezegenlere köle amacıyla götürüldüklerini,Stargate in Eskiler denilen ırk tarafından yapıldığını,Dünyada mitolojide tapılan Ra,Apophis,Thor,Anubis gibi tanrıların uzaylı olduklarını keşfederler. SG1 in nihai amacı yeni teknolojiler keşfetmekte olsa ,yeni ırklarla tanışmışlar ve goauld sahte tanrıları yok etmekle uğraşmışlardır. Üyelerinin nadiren değiştiği SG1 keşiflerle akıl almaz maceralara atılmıştır.

Ufoloji Forum: 

DİZİ ADI:

STARGATE ATLANTİS

KONUSU: Atlantis macerası Stargate SG1 in 6. sezonunun sonlarında başlar.Düzen efendisi (goauld) Anubis,Abydos a saldıracaktır.Ekibimiz Abydos a gider.Bu sırda SG1 in 4. üyesi Jonas Quin dir.Daniel Jackson ölmeden önce farklı bir varoluş seviyesine yükselmiştir.Abydos ta piramidin altında gizli bir bölme bulan ekibimizin yardıma yükselmiş olan Daniel koşar.Daniel onlara yardım ederken,Eskiler in dilinde kayıp bir şehirden bahseden bir tablet bulur. 7. sezonda Daniel geri döner.Sezon boyunca Kayıp şehir birçok kez gündeme gelir.Ancak 7. sezon sonunda Lost City adlı 2 parçalık bölümde Atlantis in yolu açılır.Araştırmalar sonucu bin gezende Eskilerin tüm bilgisi barındıran ve kullanana bu bilgiyi aktaran cihazı bulurlar.Daha önceden tecrübeli ola ONeill onu tekrar kullanır.ONeill bilgiyi aldıktan sonra evrendeki bir gezegene gitmeyi ister.Bu sırada Anubis filosuyla Dünyayı kuşatmaktadır. Ekibimiz ise goauld u yenebilecek tek teknolojinin eEskilerde olduğunu düşünmektedir.Bu amaçla kayıp şehrin ONeill ın gitmek istediği gezende olduğunu düşünmektedirler.Oraya giderler.Ancak gezende hiçbir yapı görünmez,yaşam şartlarıysa sıfırdır.ONeill gezende bir dağın içindeki tapınakta bir enerji kaynağı olan ZPM adlı cihazı alır.Ve tekrar dünyaya dönerler.Anubis saldırıya başlamıştır.Ekibimiz Antartika ya gider.Orada Eskilere ait bir tapınak daha bulunur.ZPM ile bu tapınaktaki silah ateşlenir ve Anubis yenilir.Ve bu tapınakta yapılan arştırmalarla Atlantis in dünyada değil Pegasus galaksisinde olduğu tespit edilir. Bu galaksideki bir gezegende Eskilerin şehrini bulan Atlantis ekibi buraya üs kurar.Yeni üssün lideri ise bir ara Stargate Komutanlığı yapmış olan Dr. Weir dır.Yeni ekip yepyeni maceralara başlarlar.

Farklı ülkelerden kurulu ekiple Atlantis’in keşfi başlar.Atlantis’in oyuncuları SG1 dizisinde özellikle ilgili bölümlerde rol almış oyuncularla,Stargate ailesine yeni katılmış oyunculardan oluşmakta.Zaman geldikçe SG1 karakterleri de bu diziye konuk olmuştur.
SG1 dizisinin bitmesinin ardından Amanda Tapping. Samanta Carter karakteriyle Atlantis dizisine geçti.

Harika bir dizi, vazgeçemediklerim ve her bölümünü sabırsızlıkla beklediğim, defalarca seyrettiğim bir yapıt :)

Evet çok güzel bir filmm!! lol

hep takip etmeye çalışırdım

facebookda stargate series turkey adlı bir gurubumuz var bekleriz

ne yani, bu kadarcık mı ilgi duyuluyor stargate'e. neler kaçırdığınızın farkında değilsiniz. dizi yani eğlence olarak demiyorum. bilgi ve genel kültür olarak...

x files dan sonra arşivlerde bulundurulması gereken bir dizi serisi tamamını seyrettim.sinema serilerinide seyrettim inanılmaz bir film.Ha bu arada size tavsiyem babilyn5 idi seyretmenizi tavsiye ederim