Süper Madde Üretildi

İngiliz bilim adamları kağıttan ince, çelikten 10 kat daha güçlü bir süper madde üretti.

Daily Mail`in haberine göre, araştırmacı Ali Arıza Ranjbartoreh’in liderliğindeki bir ekip tarafından üretilen ve "grafen kağıdı" adı verilen süper madde, çelikten 10 kat daha güçlü olmasına karşın çok daha hafif ve esnek olarak nitelendi.

Yeni süper maddenin başta otomobil ve uçak üretimi olmak üzere ticaret ve mühendislik alanlarında çığır açması bekleniyor.

Ali Arıza Ranjbartoreh, süper maddenin, sayılan bütün özelliklerine ek olarak çevre dostu ve düşük maliyetli olduğunu bildirdi.

Grafen kağıdı, ham grafitin işlenip kimyasallarla saflaştırılarak nano ölçekte şekillendirilmesiyle elde ediliyor.

Ortaya çıkan madde çelikten 6 kat hafif, yoğunluğu 6 kat daha düşük. Buna karşılık çelikten 6 kat daha sert ama 13 kat daha fazla esneme yeteneğine sahip bulunuyor.

 

 

Ufoloji Forum: 

woaww!! thats great :D

Uzay asansörü

Uzay asansörü ‘yük ve eşya’ taşır.Uzay asansörü sayesinde yörüngedeki uzay araçlarına ve astronotlara teçhizat taşınabilecek. NASA bu konuda umutlu, asansörün 20 yıla kadar hazırlanması bekleniyor. Uzak gelecekte, insanoğlu da uzaya asansörle çıkacak.

Ama yeryüzünden 100 km göğe kadar uzanırken, kendi ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü bir madde olmadığı için uzay asansörü fikri bir fantazi olarak kaldı. Ta ki 1991’de Japon bilim adamları nanotüp teknolojisini geliştirene dek.Nanotüp, çelikten onlarca kez güçlü molekül zincirleridir ve demirden 100 kat daha dayanıklıdır.BU proje NASA-nın 2020-ye kadar 

yapmayı planladığı projelerdendir 

güzel paylaşım tsekkurler 

Bu süper maddeden önce kendini hatırlayan metaller konusu vardı,Ya kimse ilgilenmiyor yada henüz daha sırası gelmedi bu metalin.Eğer o metallde gün ışığına çıkarılırsa geriye ufo ların yapıldığı metal kalıyor...nerdeyse yeni bir uygarlığa sıçrama olacak...hayali bile güzel...

kesin bu teknoloji uzaylılardan çalınmıştır diyecem ama bakmayın bizim bilimadamlarımızda günün teknolojisini kullanarak hem araştırıyor hemde buluyor paylaşımın için teşekkür ederim